Podręcznik planowania przestrzennego „Przestrzeń publiczna dzielnicy w partycypacyjnym planowaniu strategicznym Quo vadis, Gdańsku? Mieszkańcy planują swoje miasto”, który powstał również dzięki zaangażowaniu wielu osowian, został uznany przez specjalistyczne czasopismo "Architektura Murator" za godny polecenia.
Od listopada 2014 do czerwca 2015 w czterech dzielnicach Gdańska: Oruni, Osowej, Ujeścisku-Łostowicach i Wrzeszczu co miesiąc odbywały się spotkania warsztatowe z udziałem mieszkańców. Celem tych zajęć było wspólne z gdańszczanami zdiagnozowanie potrzeb każdej z dzielnic i określenie kierunków jej rozwoju. Najważniejszym elementem opracowania było to, co o swoim miejscu zamieszkania sądzą najbardziej zainteresowani, czyli właśnie mieszkańcy.
Projekt był pionierski w skali całego kraju, a zakończył się konferencją podsumowującą na Politechnice Gdańskiej.
Z przebiegiem osowskich warsztatów można się zapoznać na dedykowanej tematowi podstronie naszego portalu, który był partnerem przedsięwzięcia: www.osowa.com/quovadis |
|
Najważniejsze jest jednak to, że cykl warsztatów zakończył się wydaniem opracowania - mikrostrategii, określającej kierunki rozwoju dla każdej z czterech dzielnic. Zawiera ono konkretne wskazówki, które można wykorzystać podczas urządzania dzielnicy. A bezcenny jest na pewno fakt zmian mentalnościowych, zmian w zakresie sposobu myślenia o planowaniu przestrzennym wśród mieszkańców i ...urzędników, będących partnerami projektu.
Nie bez znaczenia dla przyszłości naszego miasta, kraju... jest to, że w warsztatach wzięli udział studenci, a dla nich swoistym podsumowaniem tych nietypowych ćwiczeń było często stworzenie na bazie nabytych doświadczeń własnych projektów. Ba! Nawet prac dyplomowych.
Dla Osowy "namacalną korzyścią" będzie zastosowanie mikrostrategii w różnych, nawet drobnych, inwestycjach dzielnicowych. Wszystko wskazuje na to, że np. odcinek ul. Niedziałkowskiego od Balceskiego do Barniewickiej, który ma być w przyszłym roku przebudowywany, stanie się obszarem przestrzeni publicznej zgodnie z hasłem "Miasto dla ludzi!". Zostanie stworzony tzw. Woonerf, zapewniając bezpieczeństwo i walory estetyczne wszystkim użytkownikom drogi. To byłby pierwszy zmaterializowany efekt rocznej pracy warsztatowej.
"Wartością dodaną" jest powstanie podręcznika, w którym organizatorzy opisują realizację pionierskiego projektu tak, aby z gdańskich doświadczeń mogli skorzystać mieszkańcy innych miast, miasteczek, wiosek. Zredagowały go Gabriela Rembarz, Justyna Martyniuk-Pęczek (osowianka), czyli autorki projektu, prowadzące i koordynujące przebieg warsztatów. „Przestrzeń publiczna dzielnicy w partycypacyjnym planowaniu strategicznym Quo vadis, Gdańsku? Mieszkańcy planują swoje miasto” powstał również dzięki zaangażowaniu wielu mieszkańców Gdańska, uczestniczących w warsztatach, a także dzielących się swoimi przemyśleniami, propozycjami z okresu międzywarsztatowego. Swoją aktywnością udowodnili, że współdziałanie laików i specjalistów może dać niezwykłe efekty.
Właśnie ten podręcznik - dostępny bezpłatnie on - line - został sklasyfikowany na drugiej pozycji w rankingu tego typu pozycji wydawniczych.
Gratulujemy redaktorkom: Gabrieli Rembarz i Justynie Martyniuk-Pęczek