Są takie miejsca, gdzie nie buduje się chodników, a sieje się trawę i czeka się, aż mieszkańcy wydepczą ścieżki, aby w tym miejscu ułożyć płyty. To partycypacja społeczna w wydaniu mini:)
U nas jednak wciąż jest tak, że chodnik powstaje tam, gdzie wymyśli go projektant wg sugestii urzędnika, a gdy mieszkańcy wydepczą ścieżki, stawia się tabliczkę: "Nie niszczyć zieleni!"
Czas zmienić perspektywę!
Nie musimy dopasowywać się do niefunkcjonalnej przestrzeni, to przestrzeń ma się dopasować do naszych potrzeb. A właściwie - to my mamy ją zmienić, przekształcić. Mamy sprawić, aby miejsce, w którym mieszkamy, służyło potrzebom użytkowników. Do takiego działania konieczny jest dialog między mieszkańcami, urzędnikami i projektantami. W Osowie właśnie się zaczął.
W czwartek, 6.11.2014., w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 wystartował cykl warsztatów "Quo vadis, Gdańsku?", podczas którego mieszkańcy czterech dzielnic, tym również Osowy, pod kierunkiem ekspertów Politechniki Gdańskiej i Sopockiej Szkoły Wyższej zaplanują fragmenty swoich osiedli.
Warsztaty nr 1 - diagnoza sytuacji
Na pierwszym spotkaniu uczestnicy zaznaczali na mapach miejsca przez nich uczęszczane: droga do pracy, na zakupy, gdzie spacerują itp., określając w ten sposób najpopularniejsze obszary w dzielnicy. W ten sposób będzie można wyłonić lokalne centrum - miejsce, gdzie spotykają się mieszkańcy.
Drugim zadaniem było określenie, czy na spotkania z rodziną, z przyjaciółmi, ze znajomymi z pracy, ze szkoły osowianie wybierają dzielnicę, czy raczej wyjeżdżają poza nią.
I wreszcie - wyobrażanie przyszłości, czyli odpowiedź na następujące pytania:
Uczestnicy warsztatów otrzymali również "zadanie domowe". Polega ono na pozyskaniu odpowiedzi na powyższe pytania wśród swoich znajomych, sąsiadów.
Zebrane za sprawą realizacji powyższych zadań materiały będą punktem wyjścia do wyboru przestrzeni, którą mieszkańcy wspólnie zaplanują, oraz wyznacznikiem potrzeb, które powinny być w niej zrealizowane.
Czy to będzie "sztuka dla sztuki"?
Nie. Marzenia mieszkańców o przyjaznej dzielnicy znajdą swój wyraz w formie profesjonalnych projektów zagospodarowania przestrzennego, stworzonych przez ekspertów. Inicjatorzy i organizatorzy przedsięwzięcia pozyskali przychylność urzędników, którzy wysłuchają propozycji mieszkańców. Nie znaczy to, że projekty te zostaną natychmiast zrealizowane. W budżecie miasta nie zostaną zarezerwowane na ten cel fundusze. Pamiętać należy jednak, że część środków jest "w naszych rękach" w formie budżetu obywatelskiego lub funduszy rady dzielnicy, a także grantów, które mogą pozyskać organizacje pozarządowe. Są więc ogromne szanse, aby stworzone projekty stały się osowską rzeczywistością.
Wcześniej pisaliśmy... |
Fundusze na przeprowadzenie projektu pozyskała Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej z Oruni. W naszej dzielnicy partnerami społecznymi projektu są:
Patronat medialny: www.osowa.com
Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w projekcie!
Jeśli chcesz wziąć udział w warsztatach napisz lub zadzwoń:
kalwas1@gmail.com ; kom. 504 15 94 91
Kolejne spotkania w ramach projektu „Quo Vadis, Gdańsku” odbędą się: 4.12.14., 8.01.15., 29.01.15., 16.04.15., 11.06.15.(czwartek) o godz. 18:00 w ZSO nr 2, ul. Wodnika 57 w Osowie.
|
Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG3.
Więcej na temat projektu "Quo vadis, Gdańsku? Mieszkańcy planują swoje miasto" na stronach: https://www.facebook.com/mieszkancyplanuja oraz http://gfis.pl