Dzisiaj odbyła się XXVII sesja Rady Osiedla Osowa, choć właściwie można powiedzieć, że część obrad to sesja połączonych Rad Osiedli: Osowy i Oliwy.
A stało się tak za sprawą "roboczej wizyty" oliwian w związku z koniecznością zaopiniowania projektu uchwały o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla ścieżki pieszo-rowerowej na ul. Kościerskiej - z Oliwy do Owczarni. Przedsięwzięcie to dotyczy mieszkańców obu dzielnic, stąd pomysł konsultacji i wspólnego ustalenia stanowiska.
Przedstawiciele obu rad byli początkowo skłonni pozytywnie zaopiniować uchwałę. Jednak po wczytaniu się w szczegóły pojawiły się wątpliwości. Należy pamiętać, że teren, przez który miałaby przebiegać planowana ścieżka, to obszar wartościowy przyrodniczo: Trójmiejski Park Krajobrazowy z Rezerwatem Źródliska w Dolinie Ewy. A projekt przewiduje budowę drogi, służącej nie tylko ruchowi cyklistów i pieszych, ale również pojazdów miejskich. Trasa miałaby też być oświetlona.
Takie rozwiązania naruszą obecną równowagę przyrodniczą i zagrażają degradacją środowiska. Poza tym radni obu osiedli uważają, że należy unikać zbędnych wydatków. To znaczy, że trzeba wykorzystać istniejącą infrastrukturę w jak nalepszy sposób, zanim podejmie się decyzję o tworzeniu nowej. A od niedawna pojawiła się taka możliwość.
W lasach oliwskich wzdłuż Spacerowej powstała droga gospodarcza, służąca leśnictwu. Z informacji medialnych wynika, że jest udostępniona rowerzystom i pieszym. Prowadzi przez las od leśniczówki do Owczarni. Łączy więc Osowę z istniejącą na Spacerowej drogą rowerową. Wymaga uzupełnienia niewielkich fragmentów.
Obie rady postanowiły negatywnie zaopiniować projekt uchwały o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla ścieżki pieszo-rowerowej na ul. Kościerskiej - z Oliwy do Owczarni, a w uzasadnieniu wskazać jako korzystniejsze powyższe rozwiązanie. Ponadto radni obu dzielnic postanowili wiosną zrobić "wizję lokalną" drogi, wspólnie maszerując lub przejeżdżając trasę rowerem.
W dalszej części pozostaliśmy przy sprawach osowskich...
Rada Osiedla Osowa otrzymała do zaopiniowania uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania terenu "za gimnazjum" przy ul. Orfeusza. Cieszy fakt, że plan ma być opracowany już w tym roku. Radni zamierzają podkreślić, że działki mają być przeznaczone na cele edukacyjne. Niekorzystne wydaje się usytuowanie na części tego terenu obiektów służb ratunkowych (jak to jest obecnie zaplanowane), które miałyby obsługiwać obwodnicę. Należałoby przenieść je w miejsce położone bliżej wyjazdu z osiedla tak, aby pojazdy np. straży pożarnej nie musiały kluczyć wąskimi uliczkami.
Przewodniczący Zarządu Osiedla przedstawił propozycję rozdysponowania tegorocznego budżetu, podkreślając, że jest to dopiero pierwsza przymiarka. Środki, będące w dyspozycji Rady Osiedla Osowa, wynoszą w 2014 roku 56 552 zł. Wśród proponowanych wydatków znalazły się stałe pozycje: dożywianie potrzebujących dzieci w obu szkołach, imprezy kulturalne, koncerty warsztaty teatralne, spotkania seniorów oraz impreza integracyjna dla radnych i przedstawicieli osowskich instytucji. Największe kwoty zarezerwowano na prace w nowym parku przy ul. Heleny oraz na wykonanie projektu boiska ARENA OSOWA. Po przemyśleniu i przedyskutowaniu propozycji na następnych sesjach zostanie przyjęta uchwała budżetowa.
Kolejnym gościem był dzisiaj Jan Perucki, radny Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska, przedstawiciel nieformalnej na razie grupy: Młodzieżowa Rada Dzielnicy Osowa. Przede wszystkim poinformował o spotkaniu, podczas którego będzie mowa o powoływaniu takich właśnie organów osiedlowych. Przedstawił również działania promocyjne na rzecz osowskich wniosków do Budżetu Obywatelskiego 2014. Zrelacjonował także starania młodzieży o rozwiązanie problemu ul. Planetarnej. W pierwszej kolejności dąży się do nagłośnienia sprawy w mediach. Jednak Młodzieżowa Rada Dzielnicy Osowa jest umówiona też na spotkanie z dyrektorem ZDiZ.
Radni mówili również o wystapieniu do Miasta z postulatem utworzenia ciągu pieszo - rowerowego z elementami zieleńca na obszarze wzdłuż części Wodnika, wyłożonej betonowymi płytami. Uzasadniano ten pomysł koniecznością poprawy bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów w tym rejonie.
Poinformowano także o planowanym spotkaniu z Kierownikiem Działu Inżynierii Ruchu ZDiZ, Tomaszem Wawrzonkiem, w związku z zamiarem wprowadzenia w Osowie tzw. "strefy 30", czyli ograniczenia prędkości poruszania się po drogach osiedlowych do 30 km/ha oraz skrzyżowań równorzędnych.
Obecni byli:
oraz radni Osiedla Osowa: