Podczas pierwszego spotkani a OKRĄGŁEGO STOŁU, które miało miejsce 14 stycznia 2013 o godzinie 18.00 w siedzibie Rady Osiedla Osowa
zebrali się:
Spotkanie było ukierunkowane na omówienie spraw w dwóch najważniejszych obszarach - jedno dotyczyło przedmiotu działań i priorytetów zgromadzonych osób, przedstawicieli organizacji i instytucji, drugie zaś - rozpoczętego już procesu aktywizacji mieszkańców naszej dzielnicy we wzajemną pomoc wolontaryjną, skierowaną w pierwszej kolejności do seniorów.
Każda z zebranych osób miała możliwość przestawić siebie, reprezentowaną organizację oraz wskazać kierunki i zakres swoich działań w tym także przemyślenia, problemy i potrzeby. Chcieliśmy, aby to spotkanie stało się bazą i punktem wyjścia do budowania partnerstwa lokalnego. Wszystkie zgromadzone osoby są bardzo zaangażowane w działania na rzecz osowskiej społeczności , mają też na tym tle wiele osiągnięć, które napawają dumą i są ważnym powodem wyróżnienia naszej dzielnicy na tle całego Gdańska i okolic.
W ramach pierwszej części spotkania wyłoniliśmy główny priorytet, jakim jest uzyskanie poprzez głosowanie ramach Budżetu Obywatelskiego 2014 środków na realizację złożonych przez osowian projektów. Są nimi SKATEPARK OSOWA, wiaty przystankowe na Wodnika, budowa budynków socjalnych przy boisku Arena Osowa. Dostrzegamy także inne palące problemy i wyzwania, które będą przedmiotem naszych kolejnych działań
Wszyscy zgodziliśmy się z tym, że wspólne zebranie sił, zaprojektowanie i wdrożenie działań przy wzajemnym wsparciu przyczyni się do tego, że będziemy mieć realną szansę dokonywania zmian i lepszego zadbania o rozwój dzielnicy.
W kolejnej części spotkania omówiliśmy ogromną potrzebę stworzenia sieci wolontaryjnej, która mogłaby wspierać seniorów w ich codziennym życiu, a także przeciwdziałać sytuacjom wymagającym poważnych interwencji. Była to kontynuacja prowadzonej w roku ubiegłym akcji zainicjowanej przez przedstawicieli MOPR, mających nasze osiedle pod opieką. Zdajemy sobie sprawę, że jest to proces następujący powoli. Jednocześnie wiemy też, że istotnym czynnikiem jest wzmocnienie otwartości i ciekawości w obcowaniu z naszymi najbliższymi sąsiadami, wykazanie większej troski i zainteresowania.
Z uwagi na zbliżający się termin głosowania do budżetu Obywatelskiego jeszcze po ogólnym spotkaniu , w mniejszym gronie (M. Majerowska, K. Komorowska, K. Ważny, M. Bank, P. Ludwichowski, I.Karpińska, J. Percuki ) ustaliliśmy zakres działań promocyjnych i reklamowych, pozwalający zintensyfikować aktywność osowian w głosowaniu. Dzięki wsparciu mediów lokalnych, korzystając z możliwości ZSO nr 2, deklaracji wsparcia Gdańskiej Fundacji Pomocy Dzieciom, Rady Osiedla Osowa oraz naszej młodzieży z Młodzieżowej Rady Dzielnicy Osowa i uczniów, już wkrótce rozpoczniemy kampanię informacyjno – promocyjną, o czym będziemy informować. Już jutro podczas zebrania z rodzicami uczniów Gimnazjum 33 osowianie będą mogli dowiedzieć się więcej.
Istotne jest, aby mieszkańcy dzielnicy byli świadomi, że odpowiedzialność za wygraną w budżecie leży w ich rękach. To naprawdę może się udać. Trzeba o tym pomyśleć zwłaszcza, że projekty te posłużą im samym. |
Prosimy wszystkich, którzy chcieliby przyłączyć się do naszej inicjatywy i wspierać działania społeczne o kontakt z portalami osowskimi.
Następne spotkanie – 18 lutego 2014 o godzinie 18.00 w siedzibie Rady Osiedla Osowa.