Jezioro Wysockie leży na granicy dwóch gmin: Miasta Gdańsk i Gminy Żukowo. Stąd wszystkie inicjatywy, dotyczące wykorzystania tego zbiornika wodnego, powinny być podejmowane poprzez działania partnerskie. I takie właśnie są planowane.
Prawdopodobnie w najbliższym czasie dojdzie do spotkania przedstawicieli Rady Osiedla Osowa oraz Rad Sołeckich Nowego Światu i Chwaszczyna w sprawie przywrócenia mieszkańcom i przyjezdnym Jeziora Wysockiego. Obecnie wiele osób korzysta z możliwości kąpieli w tym zbiorniku. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to miejsce urządzone i nadzorowane, nie jest więc bezpieczne. A niewiele trzeba, aby tak się stało...
Oto pismo sołtysa z Nowego Światu. Stanowisko to zyskało już poprarcie Rady Sołeckiej z Chwaszczyna i Rady Osiedla Osowa:
Piotr Kurzyński, sołtys | Nowy Świat, 30 czerwca 2013 | |
Sz. Pan Paweł Adamowicz Prezydent Miasta Gdańska w/w
Sz. Pan Jerzy Żurawicz Burmistrz Gminy Żukowo w/w |
Pismo nr 04/2013 – plaża nad Jeziorem Wysockim
Szanowny Panie Prezydencie,
Szanowny Panie Burmistrzu,
W ostatnim okresie z zainteresowaniem śledzę efekty akcji prowadzonej przez Gazetę Wyborczą Trójmiasto polegającą na przywracaniu ciekawych miejsc mieszkańcom, m.in. wyłączając je z ruchu samochodowego. Akcja ta dotyczy jednak głównie miejsc położonych w centrum miasta.
Ze swej strony chciałbym zwrócić uwagę na obszar położony na obrzeżach miasta Gdańsk i gminy Żukowo, a mianowicie na teren wokół jeziora Wysokiego. Jest to miejsce bardzo licznie odwiedzane przez mieszkańców zarówno Gdańska, jak i gm. Żukowo, ponieważ jest to jedyne tak blisko położone przy dużych osiedlach mieszkalnych jezioro z warunkami do plażowania i pływania. Jeszcze 25 lat temu, jako student, często tu przyjeżdżałem korzystając z zadbanego kąpieliska z ratownikiem i przebieralniami.
Niestety, w chwili obecnej teren ten jest całkowicie zaniedbany i trochę zapomniany przez władze. Mieszkańcy Nowego Świata co roku starają się zapewnić przynajmniej czystość w tym rejonie (ale tylko w okolicach plaży) organizując wiosenne sprzątanie przy pomocy gm. Żukowo. Niestety są to działania dające krótkotrwałe efekty.
Pragnieniem wielu mieszkańców byłoby przywrócenie dawnej funkcjonalności tego terenu. Oczywiście rozumiemy, że zarówno miasto Gdańsk, jak i gm. Żukowo mają napięty budżet prowadząc rozległe inwestycje. Dlatego chciałbym zaproponować pewne rozwiązania, które na początek nie wymagały dużych nakładów finansowych, a znacząco poprawiłyby komfort wypoczynku nad jeziorem. W dalszym horyzoncie czasowym można zaplanować inne działania przy konsultacji z Radą Osiedla Osowa oraz Radą Sołecką Chwaszczyno.
Jednocześnie zdaję sobie sprawę, że jezioro jest własnością prywatną, jednak jestem przekonany, że obecnym właścicielom równie gorąco, jak i okolicznym mieszkańcom, zależy na właściwym wykorzystaniu terenu wokół ich jeziora.
Proponowane działania konieczne w krótkim okresie nie wymagających dużych nakładów finansowych:
Proponowane działania na kolejne lata wymagające większych nakładów finansowych:
Z poważaniem
Piotr Kurzyński
Do wiadomości otrzymują: