Nasza dzielnica, kiedyś kaszubska wieś, rozwija się bardzo intensywnie. Wielu nowych mieszkańców nie wie, jak wyglądało miejsce, na którym stoi teraz ich dom; co znajdowało się w sąsiedztwie.
Jednak są wśród nich również ci, których rodziny osiedliły się tutaj bardzo dawno. Ich dziadkowie, rodzice współtworzyli to miejsce, sprawiali, że tętniło życiem.
Pragniemy ocalić wspomnienia, pamięć o dawnej Osowie!
Z inicjatywy Pana Tadeusza Littwina, radnego osiedla, działacza K.S. Olimpia Osowa, a przede wszystkim osoby od pokoleń związanej z tym miejscem, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 przy współpracy z mediami: gazetą „U NAS” oraz obywatelskim portalem mieszkańców dzielnicy Osowa.com rozpoczynają realizację projektu pt. „Osowa dawniej i dziś”. Chcemy zebrać dokumentację zdjęciową, pokazującą, jak wyglądało przed laty to miejsce, gdy było jeszcze wioską lub gdy powstawały pierwsze miejskie osiedla.
Dlatego zwracamy się z prośbą do osowian o przejrzenie albumów, rodzinnych zbiorów zdjęć oraz wypożyczenie na potrzeby projektu tych, które pokazują różne miejsca w naszej dzielnicy. Fotografie prosimy włożyć do koperty, na której należy umieścić: imię i nazwisko właściciela oraz numer telefonu kontaktowego, wraz z podpisanym oświadczeniem, wyrażającym zgodę na publikowanie kopii zdjęć (oświadczenie zgoda.pdf - dokument pdf):
Imię i nazwisko: ...............................................................................
Wyrażam zgodę na bezpłatne publikowanie kopii zdjęć, udostępnionych przeze mnie organizatorom projektu „Osowa dawniej i dziś”.
Gdańsk – Osowa; dn.................
Podpis:........................................
|
Bardzo pomogłoby organizatorom załączenie krótkiego opisu: co to za miejsce, kiedy zostało zrobione zdjęcie itp.
Jakie będą dalsze losy osowskich starych zdjęć?
Powierzone przez osowian fotografie zostaną zeskanowane, a ich kopie opisane i wrócą do właścicieli. Następnie organizatorzy planują wykonanie fotografii porównawczych tych samych miejsc, które znajdują się na starych zdjęciach oraz wzbogacenie materiału komentarzem historycznym.
Przygotowanie takiej dokumentacji pozwoli ocalić wspomnienia o dawnej Osowie. Materiał może w przyszłości stanowić podstawę wydawnictwa: kalendarza, albumu, książki... o naszej dzielnicy.
Zróbmy to razem i włączmy się do projektu „Osowa dawniej i dziś”!
Zdjęcie: Z. Grabowiecki (z archiwum Osowa.com)