W miesiącu maju jak Polska długa i szeroka rozbrzmiewają pieśni maryjne i odprawiane są tzw nabożeństwa majowe. Świątynie pięknie przystrojone zwłaszcza, że niedawno miały miejsce uroczyste przyjęcia dzieci do I Komunii św, wieczorami gromadzą czcicieli Maryi. Szczególnym rysem polskiej pobożności maryjnej są organizowane spontanicznie, z reguły bez udziały księży, nabożeństwa majowe przy krzyżach i kapliczkach przydrożnych specjalnie przystrojonych. W bieżącym roku dekoracje zawierają motyw Bł. Jana Pawła II W naszym, najbliższym sąsiedztwie również takie nabożeństwa się odbywają.
W Borowcu przy krzyżu ustawionym w sąsiedztwie kopalni żwiru codziennie o godz 18 spotykają się okoliczni mieszkańcy aby wspólnie modlić się do Maryi.
Nabożeństwa w Borowcu uświetniane są okolicznościowo przez kaszubski zespół śpiewaczy z Chwaszczyna.
W niedalekim Pępowie również codziennie ale o godz 19 spotykają się czciciele Maryi.
Krzyż przy którym gromadzą się wierni w Pępowie – jak wynika z daty wyrytej na podstawie – stoi tam już bez mała siedemdziesiąt lat. Zapewne ustawiany był przy skrzyżowaniu polnych dróg, które niestety dzisiaj zamieniły się w niezwykle ruchliwe drogi tak, że hałas przejeżdżających bez przerwy samochodów jest dla modlących się ogromnie uciążliwy. Być może to jest jednym z powodów niezbyt wielkiego zainteresowania nabożeństwem
Udają się w kierunku przeciwnym czyli w kierunku Gdyni, po pokonaniu przeszkód na drodze
dojechać można do Źródła Maryi w Wielkim Kacku. I tu również można wziąć udział w nabożeństwie majowym sprawowanym w każdy wtorek o godz 18 przez członków Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego. Nabożeństwo prowadzone jest w całości w języku kaszubskim.
W niedzielę o godz 16 nabożeństwo majowe przy Źródle Maryi sprawują księża parafii pw. Św Wawrzyńca lub z parafii św. Karola Boromeusza.
Pewnego rodzaju zgrzytem wydaje się obecność osób nazwijmy je „praktycznymi” .
Na zakończenie warto może zachęcić szczególnie rowerzystów do popołudniowego spaceru i uczestniczenia w tych nabożeństwach aby przyczynić się tym samym do podtrzymania długiej tradycji kultu maryjnego sprawowanego przy przydrożnych krzyżach i kapliczkach. Wydaje się, wiele mogliby tu zdziałać członkowie Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego gdyż odnosi się wrażenie, że nabożeństwa te są odprawiane głównie dzięki aktywności pojedynczych osób i dlatego włączenie się do ich organizacji członków zorganizowanych grup może przyczynić się do zdynamizowania i odtworzenia tej formy kultu religijnego. Sprawa wydaje się istotna bo nie powinny ujść z pola widzenia fakty istnienia również takich przydrożnych krzyży jak na fotografii niżej