Wśród kandydatów znaleźli się (kolejno zgłaszani): Jacek Kaczmarski, Edmund Felchner, Jerzy Redman, Gabriela Ferkau, Kazimierz Landowski oraz juniorki GGS Tabasko Energa Olimpia Osowa (krótkie charakterystyki postaci przedstawiamy poniżej - alfabetycznie).
22 listopada zebrała się Kapituła konkursu.. W bieżącym roku w jej skład weszli:
Po dwóch godzinach dyskusji i głosowań stanowisko Kapituły zostało określone.
Kogo wybrała Kapituła? Kto wygrał, czy ktoś został wyróżniony?
Na te i inne pytania poznamy odpowiedź już w najbliższy piątek, 26 listopada o godz. 19.00, w czasie V Jesiennych Spotkań z Poezją i Muzyką. Koncert połączony z nadaniem tytuły i wręczeniem płaskorzeźby osiki odbędzie się w kaplicy św. Polikarpa przy ul. Wodnika. Już dzisiaj serdecznie zapraszamy wszystkich na ten uroczysty wieczór.
Edmund Felchner
Pan Edmund Felchner urodził się w 1923 roku w Kolonii Ostrowieckiej. Dzieciństwo spędził w Kmursku i Chełmnie. W Osowej mieszkał od 1937 roku. Brał udział w II wojnie światowej. Przez półtora roku był w wojsku w Anglii, w dowództwie czołgów.
Nigdy nie należał do żadnej partii i konsekwentnie bronił się przed taką ewentualnością. W Gdyńskim Przedsiębiorstwie Budownictwa Miejskiego przepracował łącznie 30 lat. Pracując w przedsiębiorstwie, pierwsze prace wykonywał na terenie Gdyni. Potem zaczął budować w Osowej. Tu pracował już jako brygadzista. Miał na swoim koncie duże zasługi dla rozwoju budownictwa w naszej dzielnicy - wybudował w Osowej i Chwaszczynie 50 domów. Zajmował się także budowami sakralnymi. To jemu Osowa zawdzięcza trzy takie obiekty: kaplicę w Parafii p.w. Chrystusa Zbawiciela, kościół, a także kaplicę kościoła św. Polikarpa.
Został zapamiętany jako prawdziwy patriota, ofiarny człowiek, fachowy i solidny „Pan Majster”.
Zmarł w listopadzie br.
Gabriela Ferkau
Pani Gabriela Ferkau urodziła się w 1972 roku w Kwidzynie. Pani Gabriela od trzech lat jest na naszym osiedlu ajentem sklepu Żabka. Od momentu rozpoczęcia swojej działalności gospodarczej, mieszka w Osowej.
Bierze udział we wszelkich inicjatywach podejmowanych przez osowską młodzież.
Od dwóch lat pomaga w organizacji i jest jednym z głównych fundatorów nagród w mistrzostwach osiedla w tenisie ziemnym. Jest również sponsorem drużyny hokejowej, w której grają uczniowie i studenci z Osowej. Co miesiąc przeznacza niemałą kwotę pieniędzy, żeby inni mogli realizować swoją pasję.
To jest właśnie jej pasja, którą realizuje w swojej małej ojczyźnie - Osowej.
Juniorki GGS Tabasko Energa Olimpia Osowa
Dzięki zaangażowaniu Piotra i Pawła Ludwichowskich oraz pomocy dyrekcji SP 81 w październiku 2002 roku powstał w Osowej zespół GGS Tabasko Energa Olimpia Osowa. Od początku został zgłoszony do rozgrywek I ligi unihokeja kobiet oraz Mistrzostw Polski Juniorek. Wcześniej część dziewcząt trenowała i grała w klubie UNO Gdynia, w którym to zdobyła Mistrzostwo Polski.
W sezonie 2002/03 występując jako GGS dziewczęta zajęły IV miejsce w Polsce w kategorii juniorek.
W minionym okresie juniorki GGS uczestniczyły w wielu turniejach na szczeblu miejskim, wojewódzkim, ogólnopolskim i międzynarodowym. Kilkakrotnie startowały w Międzynaro-dowym Festiwalu Unihokeja w Elblągu oraz uczestniczyły w turniejach Viking Line Cup w Falun (Szwecja) , Czech Open w Pradze oraz Lauku Avize w Rydze.
W sezonie 2003/2004 zespół grał już według nowego systemu. W efekcie, po wielu bojach, dotarły do finału. Ostatecznie zajęły drugie miejsce w Polsce.
Od początku zespołem kierują i trenują Panowie Piotr i Paweł Ludwichowscy.
Jacek Kaczmarski
Jako autor i wykonawca własnych utworów zasłynął w połowie lat 70. Od 1977 występował na estradach studenckich i koncertach organizowanych przez opozycję polityczną. Współpracował między innymi z „Kabaretem pod Egidą”, grupą „Piosenkariat” i „Teatrem na Rozdrożu”. W 1979 wraz z Przemysławem Gintrowskim i Zbigniewem Łapińskim przygotował swój pierwszy program poetycki pt. „Mury”. W następnych latach powstały programy: „Raj”, „Muzeum”, „Krzyk”. Od 1982 współpracował z Rozgłośnią Polską Radia „Wolna Europa” w Monachium. Po powrocie do kraju ponownie koncertował.
Z utworów napisanych w latach 1990-92 powstały „Wojna postu z karnawałem” i „Sarmatia”. Zaczął także próby z innymi dziedzinami literatury, przechodząc od poezji buntu i spraw politycznych do spraw międzyludzkich. Napisał powieść „Autoportret z kanalią”, libretto do blues-opery „Kuglarze i wisielcy”, angielskie libretto o musicalu „Heliogabal”. W roku 1997 ukazał się program „Między nami”, a w dwa lata później „Dwie skały”. Na kilka lat osiedlił się w Australii, ostatnio zaś mieszkał w Osowej.
Kazimierz Landowski
Urodzony w 1949 roku. Od kilkunastu lat mieszkał w Osowej. Tu pracował i działał. Prowadził Agencję Ochrony „LANDO”.
Od 10 lat związany z klubem LOKS Pomerania Osowa, gdzie przez wiele lat był wiceprezesem, a ostatnio prezesem. Dzięki jego pracy, w klubie wychowano wielu młodych ciężarowców, a także przeprowadzono wiele znaczących imprez. Był jednym z współorganizatorów memoriałów Malaka i Firewicza, w których to udział brali mistrzowie Polski, Europy i świata.
Zawsze pomocny w parafii. Widoczny zwłaszcza w czasie Bożego Ciała i Drogi Krzyżowej.
Rozkochany w kulturze Podola. Do Trójmiasta sprowadził, sponsorował i był producentem płyty ukraińskiego zespołu „Galickie Kolory”.
Zmarł we wrześniu br.
Jerzy Redmann
Jerzy Redmann urodził się w Gdyni w 1948 roku. Jest potomkiem rodziny obecnej na tych terenach od ponad stu lat. Pan Jerzy wrócił w rodzinne strony dopiero w 1993 roku. Wybudował pensjonat przy ulicy Kielnieńskiej. Do tej pory prowadzi z żoną rodzinny interes.
Dzięki życzliwości Rodziny Redmannów, Olimpia Osowa przez całe dziesięciolecia korzystała z boiska położonego na ich prywatnych terenach. Boisko na Kukawce jest jedynym pełnowymiarowym boiskiem piłkarskim w Osowej. Dzięki tej płycie Olimpia może rozgrywać swoje ligowe mecze. Przez Kukawkę przewinęło się kilka pokoleń piłkarzy, korzystała z niej kiedyś Szkoła Podstawowa w Osowej.
I to wszystko za słowo - dziękuję.