Jeszcze raz szczęście nam dopisało! Nie udało się tego przeprowadzić w BRG po cichu i bez naszego udziału.
Ogłoszenie na ten temat można znaleźć na stronie Biura Rozwoju Gdańska (http://www.brg.gda.pl) . Umieszczono je jednak nie w dziale „Komunikaty i ogłoszenia”, lecz „Przystąpienia do planów”.
Zainteresowani mogą składać wnioski dotyczące Studium. Wnioski należy składać na piśmie w siedzibie Biura Rozwoju Gdańska przy ul. Wały Piastowskie 24, 80-855 Gdańsk, w terminie do dnia 5 października 2004 r. Wniosek powinien zawierać nazwisko, imię, nazwę i adres wnioskodawcy, przedmiot wniosku oraz oznaczenie nieruchomości, której dotyczy.
Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, zgodnie z Ustawą o zagospodarowaniu przestrzennym, jest podstawowym dokumentem polityki przestrzennej gminy, dotyczącym całego jej obszaru, uchwalanym przez radę gminy. Postanowienia studium są wprowadzane do obiegu prawnego w planach zagospodarowania przestrzennego, a zarząd gminy ma za zadanie każdorazowo badać spójność projektu planu z polityką przestrzenną gminy określoną w studium.
Tylko na przykładzie planowanej Trasy Lęborskiej oraz ul. Spacerowej jako jej naturalnej kontynuacji widzimy, że urzędnicy do tej pory niewiele przejmowali się tą spójnością.
Z jednej strony planują ruch tranzytowy przez ul. Spacerową, którą zakwalifikowali do „ulic głównych pośpiesznych” (czyli do kategorii bezpośrednio niższej od dróg ekspresowych) co wynika bezpośrednio z mapki, na której droga dojazdowa do lotniska jak i ulice Kartuska oraz Słowackiego wyglądają jak polne drogi.
W obecnie obowiązującym studium, w części poświęconej kierunkom zagospodarowania przestrzennego czytamy między innymi:
Cele ochronne:
zapobieganie i ograniczanie zanieczyszczania powietrza, wód i gleby oraz uciążliwości powodowanych przez wibracje i hałas
ochrona niezbędnych wielkości przestrzeni biologicznie czynnych przed intensywną urbanizacją
utrzymanie i kształtowanie zróżnicowanych terenów zielonych w sąsiedztwie zabudowy mieszkaniowej
Cele przestrzenne:
kształtowanie zindywidualizowanej lokalnie struktury miejskiej, zharmonizowanej ze środowiskiem przyrodniczym, kulturowym i krajobrazem
kształtowanie bezkolizyjnego systemu drogowego – miejskiego i okołomiejskiego – umożliwiającego maksymalne ograniczenie ruchu tranzytowego w mieście
Ostatnio zauważamy pierwsze zwiastuny społeczeństwa obywatelskiego i musimy się liczyć z tym, że przy tworzeniu następnych planów zagospodarowania przestrzennego będzie się dbać o ich zgodność ze studium uwarunkowań.
Dlatego wszyscy ci, którym dobro naszej dzielnicy leży na sercu, którzy mają wizję jej harmonicznego i właściwego rozwoju (łącznie z Julią, panią Haliną, osowianinem, gratulatorem, osem, zirytowanym i wieloma innymi) mają teraz niepowtarzalną szansę zrobienia czegoś, o co wielokrotnie wnioskują w swoich wypowiedziach.
Panie i Panowie! Pióra w dłoń! Zostały już tylko 2 dni…