|
Robert Brzeziński zdecydowanie wykazał się działalnością na rzecz osowskiej społeczności nie tylko w ciągu poprzedniego roku, ale także na przestrzeni wielu ostatnich lat.
Robert Brzeziński jest prezesem zarządu klubu Olimpia Osowa. Działa na rzecz rozwoju kultury fizycznej wśród mieszkańców Osowej, szczególnie wśród najmłodszych.
Jego działania doprowadziły do rozwoju klubu Olimpia Osowa. Poza prowadzeniem sekcji unihokeja oraz piłki nożnej utworzył m. in. sekcję nordic-walking, sekcję skate, sekcję lekkoatletyczną czy sekcję tenisa stołowego. Utworzył centrum tenisa stołowego w CH Osowa. Odtworzył zespół piłki nożnej seniorów i utworzył żeńską sekcję piłki nożnej. Doprowadził do przebudowy boiska piłkarskiego przy SP nr 81. Prowadzi w ZSO nr 2 lekkoatletyczne Olimpia-dy, chcąc zachęcić młodzież do aktywnego uprawiania sportu.
Zaangażował się – bez większego wsparcia z zewnątrz – w remont i adaptację byłej hali sportowej w Osowej.
Jego działalność i zaangażowanie na rzecz osowskiej społeczności są godne podziwu.
|
Anita Chmielewska jest uważna na krzywdę, potrzeby innych ludzi, inicjuje akcje pomocowe, wykorzystuje swoje niewielkie zasoby, aby pomagać innym. Pomaga współtworzyć zespół Kassak Vocal Band, prowadzi Osowskie Skrawczynie i dla dzieci Skraweczki. Uczestniczy w spotkaniach wolontariuszy, prowadzonych przez stowarzyszenie Inne Jest Piękne i pomaga w organizacji wielu wydarzeń, festynów które odbywają się naszej dzielnicy. Pracuje w domu seniora Harmonia, w którym umila życie pensjonariuszom, nie tylko gotując dla nich smaczne obiady, co robi zawodowo, ale również organizując dla nich w swoim wolnym czasie koncerty/karaoke. Zorganizowała dwukrotnie przed świętami Bożego Narodzenia zbiórkę rzeczy dla osób bezdomnych przebywających w Koleczkowie. Ratuje również zwierzęta. Kilkukrotnie szukała ratunku i zawoziła ranne zwierzęta znalezione na ulicy, do lecznicy. Gdy wybuchł konflikt na Ukrainie, byłam pod wrażeniem jej zaangażowania, które widać było na wielu płaszczyznach. Utworzyła grupę w której zrzeszała osoby pomagające. Zbierała i magazynowała rzeczy, które później dostarczała do osób potrzebujących pomocy. Szukała schronienia, transportu dla osób, które do nas przyjeżdżały.
Codzienne małe gesty mają dla niej duże znaczenie. Regularnie odwiedza i pomaga w robieniu zakupów, zajmuje czas, samotnej, starszej osobie, z którą nie jest spokrewniona. Jest cichą bohaterką, nie szukającą poklasków, niosącą sens i uśmiech każdemu, kto tego potrzebuje.
|
|
|
Mariola Cyranek - nauczyciel, wychowawca, wicedyrektor i dyrektor Szkoły Podstawowej nr 81 w Gdańsku od 14 marca 2003 do 31 sierpnia bieżącego roku. To za Jej dyrektorowania szkoła zmieniła swój wizerunek:
-wybudowano basen z którego mogą korzystać nasi uczniowie
-nadbudowano segment dla uczniów klas młodszych
-szkoła przeszła gruntowną termomodernizację (docieplenie, nową elewację, wymianę okien i grzejników)
-powstało boisko wielofunkcyjne i właśnie wyremontowano boisko do piłki nożnej
-dobudowano windy i podjazd dla uczniów niepełnosprawnych.
Moglibyśmy długo wymieniać to co się zmieniło.
Dzięki zaangażowaniu i staraniom dyrektor Marioli Cyranek szkoła stała się placówka nowoczesną, spełniającą oczekiwania uczniów, nauczycieli, środowiska i wymaganiom obecnych czasów.
Fakt, że szkoła posiada bogate zaplecze sportowe: boiska, dostępny basen, sale gimnastyczne a przy tym wysoko wykształconą i zaangażowaną kadrę sprawia, że jesteśmy placówką z wielkimi osiągnięciami. Uczniowie nie tylko z klas sportowych i usportowionych zajmują czołowe miejsca w zawodach w Gdańsku, województwie a także ogólnopolskich. Wszystko to stwarza warunki do efektywnej pracy.
Jej zamiłowanie do sportu, akceptacja wielu inicjatyw oraz działań sportowych dają ogromną motywację do pracy a wyniki stawiają naszą szkołę na pierwszym miejscu w różnych rankingach. Nawiązała współpracę z Radą Dzielnicy, Caritasem, wieloma instytucjami działającymi w naszej dzielnicy a przede wszystkim z „Stowarzyszeniem Inne jest piękne” efektem , której jest integracja społeczności lokalnej. Placówka stała się miejscem gdzie odbywają się koncerty, próby zespołów, Wigilie, spotkanie opłatkowe dla osób starszych i bezdomnych, „Osowska Choinka”.
Mariola Cyranek kocha nie tylko sport. Uwielbia (jak sama mówi) również muzykę, taniec i ludzi a swoją otwartością, pozytywnym nastawieniem do życia zaraża nas wszystkich. Wszystko to potwierdza, że w pełni zasługuje na nagrodę Osowianina Roku.
|
Mariusz Jurkiewicz – wieloletni Przewodniczący Parafialnego Zespołu Caritas działającego przy Parafii pw. Chrystusa Zbawiciela w Gdańsku-Osowej.
Mariusz to społecznik z krwi i kości. Bohater naszych czasów – skromny i cichy, ale bardzo konkretny i skuteczny. Koordynator licznych akcji charytatywnych oraz systematycznego wsparcia materialnego dla dziesiątek potrzebujących i zagrożonych wykluczeniem mieszkańców Naszej Dzielnicy. W ramach swojej działalności zaangażowany m.in. w cotygodniowe dzieło redystrybucji produktów żywnościowych o krótkim terminie ważności z dyskontów Biedronki na rzecz najuboższych.
Organizator corocznego spotkania opłatkowego dla seniorów i osób samotnych w Szkole Podstawowej nr 81. W przeszłości kilkukrotnie zrealizował popularny festyn parafialny pn. „Majówka u Zbawiciela”.
Jego bezinteresowność oraz determinacja w codzienną pomoc mieszkańcom jest godna najwyższego szacunki i podziwu. Stąd też Mariusz – jak mało kto – zasługuje na uhonorowaniem go tytułem Osowianina Roku.
|
|
|
Z ogromną przyjemnością rekomenduje kandydaturę pani Ewy Kamińskiej byłej Zastępcy Prezydenta Miasta Gdańska do tytułu Osowianki Roku. Jej bogate zaangażowanie społeczne oraz liczne dokonania zawodowe na rzecz miasta i jego mieszkańców stanowią wyjątkowy przykład oddania służbie publicznej, Miastu i jego mieszkańcom. Przez lata działała ona w obszarze polityki społecznej, edukacji oraz zdrowia publicznego, jako zastępca prezydenta odpowiadała za kluczowe inicjatywy, które znacząco poprawiły jakość życia mieszkańców Gdańska, szczególnie w obszarze wsparcia osób starszych, niepełnosprawnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym. Inicjowała i koordynowała rozwój lokalnych strategii społecznych, edukacyjnych i zdrowotnych. Współautorka i współrealizatorka projektów, programów i modeli w obszarze edukacji włączającej oraz aktywizacji społecznej i zawodowej osób ze szczególnymi potrzebami, posiada znaczący wkład stworzenie wielu polityk społecznych na poziomie miejskim, wojewódzkim i krajowym. W pracy zawsze kieruje się najwyższymi wartościami z naciskiem na solidarność międzypokoleniową i wrażliwość na potrzeby najsłabszych jego mieszkańców.
Psycholog kliniczny, współzałożycielka i wieloletnia kierowniczka Ośrodka Wczesnej Interwencji i Wspomagania Rozwoju przy PSONI Gdańsk. Aktywna uczestniczka budowania systemu wsparcia rodziny w Gdańsku, będąca jednocześnie pełnomocnikiem wojewody pomorskiego ds. kobiet i rodziny. Były Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska ds. rozwoju społecznego, doradca Prezydenta Miasta Gdańska, Pełnomocnik Prezydenta Gdańska ds. Osób z Niepełnosprawnością.
Od zawsze zaangażowana społecznie, współtworzyła, działała i liderowała wielu organizacjom pozarządowym sektora społecznego. Aktywna również na polu integracji sektora obywatelskiego, zasłużona dla budowania jego reprezentacji, przez wiele lat przewodnicząca Gdańskiej Rady Organizacji Pozarządowych, współprzewodnicząca Gdańskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, współtwórczyni Zrzeszenia Organizacji Samopomocowych SUKURS, Forum Pomorskich Organizacji Osób Niepełnosprawnych, Wspólnoty Roboczej Związków Organizacji Socjalnych – ogólnopolskiej platformy organizacji sektora socjalnego.
Nauczyciel akademicki prowadzący seminaria dla studentów psychologii UG oraz przygotowania do egzaminu specjalizacyjnego II st. psychologów klinicznych.
Ekspertka, biegła, wolontariuszka różnych instytucji i organizacji, którym bezinteresownie służy swoją wiedzą i doświadczeniem. Dobry anioł wielu bezradnych osób, którym indywidualnie pomaga, czasem całkowicie niejawnie.
Od ponad 20 lat mieszkanka Osowy, od kilku lat na emeryturze nadal działa w organizacjach pozarządowych służąc swoją wiedzą i doświadczeniem kolejnym pokoleniom profesjonalistów i lokalnych liderów. W ostatnich latach zaangażowana w spotkania Osowskiego Okrągłego Stołu, gdzie podjęła się wspierania działań senioralnych i integracji społecznej w dzielnicy. Choć jej działania są mniej rozpoznawalne na terenie dzielnicy, a bardziej w skali całego Gdańska to jako wyjątkowa osobowość bezdyskusyjnie zasługuje na wyróżnienie tytułem Osowianki Roku.
|
Andrzej Teleżyński to wyjątkowa postać w przestrzeni Osowej. Od lat aktywnie działa na rzecz dzielnicy i jej mieszkańców. Jest otwarty na potrzeby naszej społeczności. Łączy cechy niezbędne dla prawdziwego społecznika : otwartość umysłu, zaangażowanie, lokalny patriotyzm, przez kilka kadencji pełnił rolę radnego osiedla Osowa.
Aktywność Andrzeja Teleżyńskiego wiąże się również z upamiętnieniem początków dzielnicy Osowa: 40 – lecia założenia pierwszego osiedla (Spółdzielczego Zrzeszenia Budowy Domów Jednorodzinnych „Okrętowiec”) , a teraz jego 50-lecie.
W tym roku obchody tego ważnego dla naszej dzielnicy jubileuszu Andrzej Teleżyński zainicjował i zorganizował we współpracy z innymi wieloletnimi mieszkańcami Osowej: p.Sodkowskim, p.Wójcik, p.Lukas, p.Najbarem i p.Kassakiem. Uroczystości rozpoczęły się spotkaniem dla najdawniejszych mieszkańców i ich rodzin 9 grudnia 2023 roku. Towarzyszyły im podniosłe wydarzenia, np. Msza Święta, a także pokazy map, zdjęć i slajdów, spotkanie towarzyskie. W lutym 2024 roku obchody kontynuowano , cała społeczność Osowej mogła poznać początki dzielnicy i porozmawiać z osobami, które budowały tu domy, podczas gdy wokół wciąż były pola i łąki. Należy uznać, że formuła tych obchodów była dobrą okazją dla młodych i najmłodszych mieszkańców do poznania miejsca, w którym żyjemy.
Andrzej Teleżyński jako pasjonat i popularyzator historii podjął inicjatywę odszukania i upamiętnienia zapomnianej, już nie istniejącej linii kolejowej nr 235 oraz miejsca dawnego budynku stacji kolejowej Osowa. We współpracy z Radą Dzielnicy ustawiono tu tablicę pamiątkowo-edukacyjną. We współpracy ze Stowarzyszeniem „Inne jest piękne” zorganizował spacer historyczny osowskim odcinkiem torów Kolei Kokoszkowskiej z udziałem jej pasjonatów.
Andrzej Teleżyński pasjonuje się też muzyką, oprócz uczestnictwa w osowskich muzycznych wydarzeniach przez wiele lat śpiewał w kościelnych chórach, a także współorganizował wydarzenia muzyczne, koncerty (np. z Mariuszem Pergołem) czy pokazy multimedialne (diaporamy). Przez cały okres pełnienia funkcji radnego osiedla/dzielnicy Osowa zabiegał o stworzenie Domu Sąsiedzkiego.
Ostatnim polem działalności Andrzeja Teleżyńskiego jest wieloletnia współpraca z gazetami lokalnymi – ‘U nas’ i ‘Rodzina Osowska’, przez lata był autorem wielu artykułów związanych z historią dzielnicy i lokalnymi wydarzeniami.
Obecnie Andrzej Teleżyński jest Prezesem Gdańskiego oddziału Związku Szlachty Polskiej – w tej roli bardzo aktywnie działa dla naszego regionu, organizując prelekcje, koncerty, debaty czy popularyzując wiedzę o szlachcie kaszubskiej.
Nominowanie Andrzeja Teleżyńskiego do tytułu Osowianina Roku wydaje się rzeczą oczywistą. Jego działania sięgają nie tylko ostatniego roku, lat niedawnych, ale też aktywności od momentu, gdy Osowa jako dzielnica Gdańska powstawała i rozwijała się prężnie. Miłością do swojej Małej Ojczyzny dzieli się z rodziną, bliskimi przyjaciółmi, znajomymi i całą społecznością naszej Osowej.
|
|
|
Pani Martyna Załęga od czerwca, w ramach Klubu Sąsiedzkiego GARAŻ bezinteresownie pomaga osowskim seniorom zgłębiać zawiłe meandry wiedzy w zakresie obsługi sprzętu elektronicznego, tj. komórek i laptopów.
Jest w tym świetna, inteligentna, miła i bardzo cierpliwa. Tłumaczy jak rozwiązać każdy nasz elektroniczny problem. Z tygodnia na tydzień jesteśmy mądrzejsi.
Jest prawdziwym aniołem, chociaż podobno niektórzy mówią, że jest czarownicą, bo wystarczy że spojrzy na telefon czy laptop, a on zaczyna działać.
Dlatego uważamy, że w pełni zasługuje na miano OSOWIANKI ROKU.
|