[x] Zamknij

Gdański finał Ekstraligi Unihokeja Kobiet!!!

Piotr Ludwichowski, 2023-05-16

Poprzedni sezon zawodniczki JohnnyBros Olimpii Osowa zakończyły z dużym niedosytem. Pierwszy zespół po wyrównanych spotkaniach przegrał w finale z ekipą SUS Travel Jedynka Trzebiatów, która po raz pierwszy w historii wywalczyła złoto i musiał zadowolić się srebrnymi medalami. Druga drużyna Olimpii rozgrywki zakończyła na 5 miejscu w Polsce.

W tym sezonie po rundzie zasadniczej pierwszy zespół Gdańska zajął pierwsze miejsce notując tylko jedną porażkę z Trzebiatowem zaś drugi niespodziewanie uplasował się na trzecim stopniu podium!

W półfinałach fazy play of spotkały się Olimpia Osowa 1 i UKS Bankówka Zielonka oraz SUS Travel Jedynka Trzebiatów i Olimpia Osowa 2. Oba mecze Olimpii 1 z Zielonką były bardzo zacięte i wyrównane.

W pierwszym pojedynku pod Warszawą przeciwniczki postawiły bardzo wysoko poprzeczkę. Dopiero w ostatniej tercji udało nam się wyrównać i strzelić decydującą bramkę. W Gdańsku również nie było łatwo. Rywalki po pierwszych 20 minutach prowadziły 3-1. Początek drugiej tercji był jednak piorunujący dla zawodniczek JohnnyBros. Dzięki bramkom Darii Krason i Weroniki Grądzkiej wyszliśmy na prowadzenie, którego nie oddaliśmy do końca. Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 6:4. Tym samym gdańszczanki dwukrotnie pokonały Bankówkę i jako pierwsze zameldowały się w wielkim finale.

UKS Bankówka Zielonka – JohnnyBros Olimpia Osowa Gdańsk 5:6 ( 1:1, 2:3,2:2 ) MVP spotkania: Weronika Grądzka

JohnnyBros Olimpia Osowa Gdańsk - UKS Bankówka Zielonka 6:4 ( 1:3, 3:0, 1:0 )

MVP spotkania: Daria Krason

Stan rywalizacji : 2:0 awans JohnnyBros Olimpia Osowa Gdańsk 1

W drugiej parze spotkały się zespoły Trzebiatowa i Gdańska 2. Kiedy tydzień temu zawodniczki z Pomorza Zachodniego pokonały gdańszczanki 7:5 na ich boisku rewanż wydawał się tylko formalnością. Wszak mistrz Polski i zdecydowany faworyt podejmował złożony w większości z juniorek drugi zespół Gdańska. Sobotni rewanż w Mrzeżynie, gdzie swoje mecze rozgrywa Jedynka okazał się niesamowicie wyrównany. Kiedy wydawało się, że potrzebna będzie dogrywka na 10 sekund przed końcową syreną Maja Słonina strzela zwycięskiego gola! Szok i niedowierzanie w obozie rywalek a u nas wielka radość. O tym kto awansuje do finału Mistrzostw Polski musiało zadecydować niedzielne spotkanie. To zaczęło się dla nas fatalnie od prowadzenia Trzebiatowa 4-1. Wtedy nikt się nie spodziewał, że drużyna miejscowa przegra. Jednak sport jest piękny i nieobliczalny. Jeszcze w pierwszej tercji Patrycja Ryszewska i Kinga Stein pozwoliły złapać kontakt. Druga tercja zakończyła się strzeleniem bramki przez Maję Słonina, co doprowadziło do remisu. Ostatnie 20 minut to prawdziwy rollercoaster.

W 56 minucie prowadziliśmy 7-5 i emocje sięgały zenitu. W końcówce rywalki zdobyły bramkę kontaktową i wycofały bramkarkę, by zagrać  z przewagą jednej zawodniczki w polu. Nasza bardzo mądra gra nie pozwoliła im wykorzystać tej przewagi. Nasze dziewczęta wytrzymały presję i na sekundę przed końcem po strzale Marty Pracoń wyszły na prowadzenie 8:6! Wznowienie gry ze środka i szał radości w drużynie Gdańska!!! JohnnyBros Olimpia Osowa dokonał niesamowitej rzeczy. Nasz klub w podwójny sposób przechodzi do historii polskiego unihokeja. Po pierwsze nigdy wcześniej dwa zespoły z jednego klubu nie zagrały o złoto ( we wcześniejszych latach MMKS Podhale Nowy Targ posiadał dwie drużyny w Ekstralidze Kobiet, ale nigdy zagrały z sobą w finale ). Po drugi i co najważniejsze już dzisiaj można powiedzieć, że Gdańsk po raz 11  zdobywa koronę mistrza Polski!

JohnnyBros Olimpia Osowa Gdańsk II – SUS Travel Jedynka Trzebiatów 5:7 ( 3:5,1:1,1:1 )

MVP spotkania: Kinga Stein

SUS Travel Jedynka Trzebiatów  - JohnnyBros Olimpia Osowa Gdańsk II 6:7 ( 2:2, 1:3, 3:2 )

MVP spotkania: Mariola Szarmach

MVP Spotkania: Maria Szymańska

Stan rywalizacji 2:1 awans JohnnyBros Olimpia Osowa Gdańsk II