Jest decyzja środowiskowa w sprawie przebudowy ul. Kielnieńskiej

      2021-07-21

      Prezydent Miasta Gdańska ZAWIADAMIA o wydaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia: „Przebudowa ul. Kielnieńskiej w Gdańsku na odcinku od obwodnicy do wiaduktu kolejowego”.

      Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami ustaleń:

       

      Planowana przebudowa ul. Kielnieńskiej i budowa nowego odcinka ul. Koziorożca ma na celu uporządkowanie, uspokojenie ruchu na tych ulicach oraz podniesienie poziomu bezpieczeństwa i funkcjonalności (m.in. poprzez budowę systemy odwodnienia ulicznego), a także poprawę estetyki przestrzeni publicznej, którą współtworzy trasa drogowa.

      Planowana ulica przejmie główny potok ruchu wlotowego i wylotowego z północnych dzielnic Gdańska w kierunku powiatów: kartuskiego i lęborskiego. Przebudowywany odcinek ul. Kielnieńskiej, leżący w ciągu drogi wojewódzkiej nr 218, obejmuje zakres od skrzyżowania z ul. Drawską do pętli autobusowej przy Obwodnicy Zachodniej Trójmiasta (S6) i znajduje się na terenie miasta Gdańska. Projekt obejmuje również przebudowę ul. Spacerowej w stronę obwodnicy trójmiasta (S6), budowę odcinka ul. Koziorożca tzw. „Nowa Koziorożca” wraz z „Zielonym Bulwarem”, a także przebudowę odcinka ul. Wodnika i odtworzenie nawierzchni w ulicach Galaktycznej i Feniksa po budowie kolektora KD. Przedmiotowa inwestycja zlokalizowana będzie na działkach wyszczególnionych --->w załączniku Nr 2 do niniejszej decyzji.

      Przebudowywana ul. Kielnieńska stanowi główny ciąg komunikacyjny dzielnicy Gdańsk Osowa. Na przedmiotowym odcinku droga wojewódzka nr 218 przebiega przez obszar, gdzie występuje gęsta zabudowa mieszkaniowa (jednorodzinna i wielorodzinna niska), liczne punkty usługowo-handlowe i obiekty użyteczności publicznej. W związku z tym w ciągu ww. drogi występują skrzyżowania z drogami publicznymi oraz liczne zjazdy publiczne i indywidualne do ww. obiektów. W pasach dróg występują liczne drzewa i krzewy, z których znaczna część koliduje z projektowanymi pracami budowlanymi. Na fragmencie ul. Kielnieńskiej pomiędzy ulicami Feniksa i Wodnika zlokalizowany jest niewielki akwen wodny, stanowiący część Parku przy ul. Bliźniąt. Najbliżej zlokalizowanym jeziorem jest Jezioro Osowskie zlokalizowane w odległości ok. 520 m na zachód od inwestycji oraz Jezioro Wysockie w odległości ok. 540 m na południowy - zachód od inwestycji. Niniejsza inwestycja nie przecina ani też nie znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie wód płynących. Od strony północnej, na terenie administracyjne należącym do Gdyni, znajdują się kompleksy leśne. Obszary podmokłe i bagienne nie występują w bezpośrednim sąsiedztwie projektowanej drogi. Najbliższy taki obszar położony jest w odległości ponad 110 m na zachód od inwestycji (wg danych Instytutu Melioracji i Użytków Zielonych).

      W obrębie projektowanej ul. Nowej Koziorożca zaprojektowano 8 ogrodów deszczowych. a w ciągu pasa drogowego ul. Kielnieńskiej projektuje się 17 ogrodów deszczowych.

      W ramach inwestycji, przewiduje się również zastosowanie przed zbiornikami retencyjnymi urządzeń podczyszczających wody opadowe.

      Poza pracami rozbiórkowymi, obejmującymi elementy techniczne istniejącego układu drogowego, przebudowa ul. Kielnieńskiej nie będzie wymagała dokonywania rozbiórek w obrębie zabudowy sąsiadującej z ulicą. Przebudowa prowadzona będzie w obrębie istniejącego pasa drogowego. Prace rozbiórkowe w obrębie istniejącej zabudowy wymagane będą natomiast w przypadku budowy ul. Nowa Koziorożca. W pasie przeznaczonym pod planowaną drogę, usankcjonowanym zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, znajduje się kilka obiektów kubaturowych, które kolidują z przebiegiem planowanej ulicy. Są to:

      • 1 budynek mieszkalny (ok. 70 m2 w obrysie),
      • 2 budynki usługowe (30 m2 i ok 12 m2 - kiosk w obrysie),
      • 4 budynki gospodarcze (ok. 23 m2, 29 m2, 35 m2 i 56 m2 w obrysie),
      • liczne obiekty małej architektury (wiaty śmietnikowe, donice murki oporowe itp.).

      Przewiduje się następującą technologię robót realizacyjnych:

      • usunięcie obiektów kolidujących z inwestycją (drzewa i krzewy, obiekty budowalne)przy użyciu ciężkiego sprzętu (np. ładowarki, koparki i specjalistyczny sprzęt burzący) lub ręcznie (np. pilarki),
      • usunięcie istniejących nawierzchni drogowych lub ich frezowanie (w miejscachwłączenia do dróg) przy użyciu równiarek lub frezarek,
      • wykonanie koryta pod konstrukcję jezdni (przy użyciu spychaczy, równiarek itp.),
      • wykonanie wykopów, pozostawienie urobku w obrębie pasa drogowego celemwykorzystania do budowy nasypów,
      • wykonanie nasypów pod konstrukcję jezdni, które będą wykonywane etapowo poprzez przywiezienie materiału wywrotkami i następnie wbudowaniu go przy użyciu sprzętu ciężkiego (ładowarki, spychacze, walce, równiarki),
      • wykonanie konstrukcji drogi wraz z konstrukcją chodników i ciągów pieszo-jezdnych.

      Po zakończeniu realizacji inwestycji teren objęty zakresem prac (w tym lokalizacja zaplecza budowy) zostanie uporządkowany i rozgrodzony. Na potrzeby realizacji niniejszego przedsięwzięcia, w pasie objętym inwestycją, wykonano inwentaryzację istniejącej zieleni oraz opracowano projekt gospodarowania zielenią.

      W wyniku wykonanych prac stwierdzono, że:

      • do wycinki zakwalifikowano łącznie ok. 230 drzew oraz wysokie żywopłoty, a także - do zabezpieczenia zakwalifikowano: ok. 110 drzew oraz ok. 250m2 krzewów,
      • do przesadzenia zakwalifikowano 2 młode drzewa.
      --->zał. nr 3; Planowane wycinki

      Szczegółowy opis inwestycji zamieszczono --->w zał. Nr 1 do decyzji Charakterystyce planowanego przedsięwzięcia.

      

       

      Jakie są zalecenia odnośnie sposobów realizacji inwestycji?

      Oto niektóre z nich:

      • W związku z zabudową mieszkaniową w sąsiedztwie inwestycji, prace budowlane prowadzić w godzinach 6.00 - 22.00, poza okresem dni świątecznych i niedziel.

      • Dojazd pojazdów z materiałami budowlanymi zapewnić w godzinach poza szczytem komunikacyjnym porannym (godz. 7:00 - 9:00) i popołudniowym (godz. 15:00 -18:00).

      • Prowadzenie prac realizacyjnych, w rejonie zbiornika wodnego przy skrzyżowaniu ulic Kielnieńskiej i Jeleniej, w okresie rozrodu i migracji herpetofauny, tj. w okresie od 1 marca do 30 czerwca, możliwe jest jedynie po wykluczeniu przez specjalistę herpetologa występowania na obszarze inwestycji chronionych gatunków herpetofauny; co również należy potwierdzić odpowiednim wpisem w dokumentacjibudowlanej.

      • Dopuszcza się wycinkę drzew i krzewów wskazanych w załączniku nr 3 do niniejszej decyzji.

      • Wycinkę drzew i krzewów prowadzić poza okresem lęgowym ptaków trwającym od 1 marca do 31 sierpnia; dopuszcza się prowadzenie prac w ww. okresie po wykluczeniu przez specjalistę ornitologa lęgu ptaków, co należy potwierdzić wpisem w dokumentacji budowlanej.

      • W ramach rekompensaty za wycinkę drzew, wykonać nasadzenia zastępcze w proporcji nie mniejszej niż 1:1; do nasadzeń wykorzystać gatunki roślin rodzimych geograficznie i siedliskowo.

      • Do nasadzeń w projektowanej łące kwietnej wykorzystać domieszkę roślin miododajnych.

      • Zapewnić system parkowania gwarantujący brak utrudnień dla okolicznych mieszkańców.

      • Transport materiałów budowlanych i odpadów prowadzić wyłącznie drogami publicznymi, dostosowanymi parametrami do ruchu ciężkich pojazdów drogowych.

      • Zaplecze budowy wyposażyć w sanitariaty

      -->więcej szczegółów

       *****

      Jednocześnie przypominamy, że decyja ta nie oznacza natychmiastowego rozpoczęcia inwestycji, choć jest niezbędna do jej podjęcia. Kluczowe jest zarezerwowanie niemałych funduszy na ten cel. Miasto rozważa zgłoszenie remontu Kielnieńskiej do programu odbudowy po pandemii.

      Gdy środki na tę inwestycję będą zabezpieczone, zostanie ogłoszony przetag na jej wykonanie. Dopiero sukcesem zakończone procedury przetargowe oznaczają rychłe rozpoczęcie prac. Kolejne zadania będą wykonywane etapami. Najprawdopodobniej rozpocznie się od budowy tzw. Nowej Koziorożca.

      « wróć | wersja do wydruku | odsłon: 1779

      Polecamy

       

       

       

       

       

       

      Wsparcie prawne portalu:


       

      Osowianin Roku

       

      Nieodpłatne poradnictwo
      w Gdańsku


       

       


       Plan spotkań z kulturą Pomorza