W poniedziałek, 21 czerwca, o godz. 18 w Szkole Podstawowe nr 33 rozpoczęło się spotkanie w sprawie zatrzymania budowy parku rozrywki MAJALAND.
Na spotkaniu pojawili się licznie mieszkańcy naszej dzielnicy, zaniepokojeni perspektywą zbudowania obiektu, który wywróci ich życie do góry nogami. Można mieć bowiem pewność, że o spokoju i odpoczynku w naszych domach oraz możliwości wyjazdu bez korków - chociaż wieczorami i w weekendy - zapomnimy na długo.
O ile pojawienie się mieszkańców, zainteresowanych aktywnym uczestnictwem w rozwiązaniu tego palącego problemu nie była dużym zaskoczeniem, o tyle zainteresowanie medialne radia i telewizji oraz obecność radnych miejskich z obydwu największych ugrupowań, a także wizyta p. poseł Małgorzaty Chmiel były niespodzianką. Swoją obecnością i radami dali odczuć, że obawy mieszkańców są w pełni uzasadnione, a konieczność podjęcia współpracy ponad podziałami stała się faktem.
Spotkanie rozpoczął pan Bartosz Stefański – Przewodniczący Zarządu Dzielnicy. Rzeczowo opisał sytuację oraz wyjaśnił, że zgodnie z istniejącymi przepisami Rada Dzielnicy nie jest niestety informowana przez Urząd Miasta Gdańska o żadnych planowanych inwestycjach i wydawanych pozwoleniach na budowę. Wydanie pozwolenia na budowę dla „MAJALAND” było więc dla Rady Dzielnicy Osowa takim samym zaskoczeniem jak dla reszty mieszkańców.
Plany budowy okazały się zagrożeniem nie tylko dla mieszkańców dzielnicy Osowa, ale również sąsiadującego z Osową Klukowa, Owczarni oraz Nowego Świata. Na sali nie znalazła się ani jedna osoba, która wiedziałaby o tym, że miasto planuje wydać decyzję o pozwoleniu na budowę. Mimo że parki rozrywki są zaliczane do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, nie były prowadzone żadne konsultacje - ani z Radą Dzielnicy Osowa, ani nawet z najbliższymi sąsiadami tej inwestycji. Pan Andrzej Wilanowski – prezes Rodzinnych Ogrodów Działkowych „Przystań”, sąsiadujących z planowaną inwestycją, poinformował zebranych, że nikt się nie konsultował z działkowcami, ani nie informował o rozpoczęciu procedury wydania pozwolenia na budowę. Zostali zaskoczeni w ostatnich dniach informacjami z serwisów internetowych.
Spotkanie trwało ponad trzy godziny, podczas których omawiano realne zagrożenia tej inwestycji dla ludzi i środowiska. Wśród uczestników spotkania znaleźli się mieszkujący w naszej dzielnicy profesjonaliści, którzy korzystając ze swojego doświadczenia zawodowego, wykazali, z jak ogromnym problemem będziemy musieli się zmierzyć, jeżeli MAJALAND rozpocznie budowę, a potem działalność. Blokada dróg wyjazdowych z naszej dzielnicy, znaczące zagęszczenie ruchu na nieustannie już teraz zakorkowanej Trójmiejskiej Obwodnicy, wzmożona emisja spalin i CO2, niekończący się hałas, spadek wartości nieruchomości – to tylko niektóre z tych zagrożeń. Nie sprzyja pozytywnemu myśleniu fatalna lokalizacja, praktycznie bez dostępu do komunikacji zbiorowej.
Popłynęły pomysły i sugestie, sposoby działania i proponowane rozwiązania. Wszyscy zgodzili się, że należy za wszelką cenę zatrzymać inwestycję. Podjęto decyzję o przygotowaniu dokumentacji, niezbędnej do unieważnienia decyzji o pozwoleniu na budowę. Rozpoczęto budowanie zespołu przygotowującego te materiały.
Czas płynie, dlatego prosimy wszystkich, którzy chcieliby dołączyć i użyczyć swojej wiedzy lub informacji ułatwiających nasze działania, by jeszcze przed 30 czerwca skontaktowali się :
Przekażcie – prosimy - te informację sąsiadom i znajomym, a zwłaszcza tym, którzy nie mają dostępu do Internetu lub korzystają z niego sporadycznie.
Jeszcze raz bardzo dziękujemy pani Marzenie Majerowskiej - dyrektor ZSO nr 2 - za udostępnienie stołówki szkolnej na nasze poniedziałkowe spotkanie.
W imieniu grupy inicjatywnej - Danuta Rusiecka |
Przeczytajcie także: