Na kolejnym spotkaniu (21.04.2017.) przedstawicieli organizacji pozarządowych, działających na rzecz osowian i zainteresowanych powołaniem Domu Sąsiedzkiego, oraz pracowników Wydziału Rozwoju Społecznego zakończono prace nad treścią porozumienia, które zostanie podpisane w maju w obecności Prezydenta Pawła Adamowicza.
Porozumienie stanowi list intencyjny; jest wstępem do wypracowania koncepcji, czyli określeniem: kto będzie korzystał z Domu Sąsiedzkiego? jakie zajęcia będą w im możliwe? a więc: jak ma być dostosowany budynek osowskiego dworca do tych potrzeb? A w efekcie mają to być konkretne wskazówki do przygotowania remontu obiektu, który rozpocznie się zaraz po przejęciu od PKP przez Miasto.
Porozumienie na Rzecz Stworzenia Koncepcji Funkcjonalno - Użytkowej Domu Sąsiedzkiego w Gdańsku - Osowej
Zawarte dnia ……. maja 2017r. w Gdańsku pomiędzy:
Stowarzyszeniem „INNE jest piękne” z siedzibą w Gdańsku, ul. Kielnieńska 128; reprezentowanym przez Anetę Baczyńską – Rostkowską – Prezesa a Fundacją Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Pierwszy Krok” z siedzibą w Gdańsku, ul. Opata Jacka Rybińskiego 24 lok. 4b; reprezentowaną przez Katarzynę Komorowską – Prezesa a Stowarzyszeniem Edukatorów i Terapeutów „Zaczarowani” z siedzibą w Gdańsku, ul. Koziorożca 8/1; reprezentowanym przez Beatę Pawlik – Prezesa a Fundacją WIEM i UMIEM z siedzibą w Gdyni, ul. Łęczycka 3; reprezentowaną przez Grzegorza Grochowskiego – Prezesa;
zwanymi dalej Stronami.
Cel partnerstwa Celem niniejszego porozumienia jest partnerska współpraca Stron w zakresie podejmowania działań na rzecz powołania Domu Sąsiedzkiego w Gdańsku - Osowej. Strony, tworząc koncepcję funkcjonalno – użytkową Domu Sąsiedzkiego, będą kierować się potrzebami społecznymi mieszkańców dzielnicy, wykorzystywać własne doświadczenia oraz dobre praktyki w tym zakresie. Strony widzą potrzebę wsparcia ze strony Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Strony deklarują chęć współdziałania w zakresie:
Niniejsze porozumienie nie rodzi skutków finansowych dla Stron. Wszelkie zmiany i uzupełnienia niniejszego porozumienia wymagają formy pisemnej. Porozumienie wchodzi w życie z dniem podpisania i wygasa z dniem powołania Domu Sąsiedzkiego. Każda ze Stron ma prawo odstąpić od porozumienia w trybie natychmiastowym. W takim wypadku pozostałe Strony pozostają nadal związane porozumieniem.
Niniejsze porozumienie zostało sporządzone w …… jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.
|
Wypracowywanie koncepcji zostało na tym spotkaniu również zapoczątkowane. Uczestnicy - opierając się na wynikach badań potrzeb osowian (Mapa potrzeb, Badania seniorów, Ankieta budżetowa RDO, Quo vadis, Gdańsku? Osowa) - tworzyli "listę życzeń" pod kątem rodzajów zajęć, spotkań, wydarzeń. Następnym etapem będzie określenie, które z nich będą możliwe do zrealizowania w przestrzeni Domu Sąsiedzkiego przy Barniewickiej. Jednocześnie powstanie lista potrzeb, które nie będą mogły zostać zaspokojone w tym obiekcie ze względu na jego stosunkowo niedużą powierzchnię. To dowód na to, że Osowa potrzebuje Centrum Społeczno - Kulturalnego; np. przy ul. Jednorożca.