Szanowni Państwo, Mieszkańcy Dzielnicy Osowa, zgodnie z sierpniowymi zapowiedziami rozpoczęliśmy kolejny etap konsultacji zmierzający do utworzenia zreorganizowanej – w związku z wdrażaną przez Prawo i Sprawiedliwość reformą edukacji - sieci gdańskich placówek oświatowych. Miasto Gdańsk bardzo rzetelnie i odpowiedzialnie przygotowuje się do wprowadzanej chaotycznie, bez uwzględniania głosów różnych środowisk, a obecnie procedowanych przez Parlament RP zmian.
Na każdym etapie ogłaszania kolejnych punktów reformy głośno wyrażaliśmy swój sprzeciw i obawy związane z próbą zniszczenia tego, co stanowi w naszej ocenie trzon systemu edukacji – indywidualne podejście do ucznia na każdym etapie edukacyjnym, doświadczona kadra pedagogiczna i infrastruktura szkolna gotowa na wyzwania współczesnego świata.
7 grudnia br. przekazaliśmy dyrektorom wszystkich gdańskich szkół szczegółowe propozycje odnoszące się do przyszłości każdej z placówek w związku z projektowaną reformą. Pragnę podkreślić, że w dalszym ciągu mówimy tylko o projektowanych zmianach, gdyż w chwili obecnej, pomimo ciężaru proponowanych zmian, nie mamy dostępu do gotowych aktów prawnych, a tym samym przepisów wykonawczych, na bazie których jako organ prowadzący będziemy musieli podejmować decyzje. Nie pozwólmy zatem, aby przyjmowane nie w Gdańsku reformy doprowadziły do sytuacji, gdy zgadzając się co do negatywnej oceny działań Minister Edukacji Narodowej będziemy toczyli wewnętrzne spory. Zawsze podkreślałem, że negatywne skutki zmian w oświacie dotkną nie tylko samodzielnych gimnazjów, ale wszystkich, na każdym etapie edukacyjnym. Za publiczne głoszenie prawdy o wdrażanym przez MEN chaosie stałem się obiektem personalnych ataków, jednak nie powstrzyma mnie to w ujawnianiu skutków, jakie niesie planowa likwidacja potencjału polskich szkół, efekty pracy których zauważane są w Europie i świecie.
Przekazana Państwu do zaopiniowania propozycja odnosząca się do przyszłości XXIV LO w Dzielnicy Osowa została wypracowana po dokładnej analizie potrzeb tej części Gdańska. Jedyna szkoła podstawowa w okolicy nie jest w obecnej chwili gotowa pomieścić wszystkich dzieci rejonowych, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę konieczność zapewnienia miejsc również dla uczniów przyszłych klas 7 i 8. Konieczne jest zatem utworzenie dodatkowej przestrzeni dla nowej szkoły podstawowej. Zwłaszcza, że nie ma możliwości wybudowania nowej placówki lub rozbudowy obecnej w ciągu kilku miesięcy, a dodatkowo z racji reformy poniesiemy wielomilionowe nakłady tylko na działania organizacyjne, nie licząc kosztów odpraw dla zwalnianych pracowników. W tej sytuacji obawiam się, że XXIV Liceum Ogólnokształcące nie ma zapewnionej dostatecznej przestrzeni do rozwoju, zwłaszcza w kontekście tzw. „podwójnego rocznika”, który wiele obecnych szkół ponadgimnazjalnych postrzega jako swoją szansę na dalszy wzrost. Wobec takich danych i czynników, które dokładnie przedstawiliśmy na spotkaniu z dyrektorami szkół w dniu 7.12.2016.
Zaproponowaliśmy zatem pod rozwagę rozwiązanie polegające na przeniesieniu liceum do innej lokalizacji i przy okazji uratowanie potencjału kadry innego likwidowanego reformą gimnazjum. Jednocześnie wyraźnie podkreślaliśmy, że dajemy sobie czas na rozmowy i opracowywanie innych rozwiązań przy udziale wszystkich możliwych środowisk zainteresowanych tematem. Dyrektorzy szkół otrzymali także informację, że na tym etapie potrzebujemy przedstawienia opinii pozytywnych lub zaproponowania innego modelu wdrożenia reformy. Nie ma tutaj dwóch stron barykady, nie ma pola do walki, tym bardziej nie ma potrzeby aby do niej nawoływać.
Podkreślam, że żadna decyzja ostateczna nie została jeszcze podjęta i w tym kontekście z nadzieją przyjmuję Państwa głos w toczącej się obecnie dyskusji. W upublicznionej prezentacji podaliśmy harmonogram prac – w tym prac nad uchwałami – co ma wszystkim zapewnić możliwość wypowiedzenia się. Zachęcam do wspólnego wypracowania najlepszej wizji dla przyszłości samej dzielnicy, zaspokojenia jej najbardziej palących potrzeb, jak i zapewnienia przestrzeni do wzrostu i dalszego rozwoju XXIV Liceum Ogólnokształcącego.
Dziękuję także za wiele merytorycznych głosów namysłu nad bezsensownością wprowadzanych przez Rząd RP zmian. Jest jeszcze czas by je zatrzymać. Jeżeli mają służyć przyszłości pokoleń Polaków nie mogą być wprowadzane chaotycznie w ciągu kilku miesięcy. Owoce skłócania Mieszkańców i Samorządów już są widoczne. Nie tak buduje się jednak fundament rozwoju. Dziękuję, że poświęciliście Państwo chwilę na refleksję nad przyszłością edukacyjną waszych dzieci. Analizujcie proponowane podstawy programowe i rozwiązania organizacyjne, wyrażajcie swoje zdanie przekazując uwagi Ministerstwu Edukacji Narodowej i Parlamentarzystom.
Proszę o merytoryczną współpracę zgodnie z przyjętym harmonogramem działań dla całego Miasto Gdańsk i przekazanie opinii nad którymi nadal będą trwały prace.
Z wyrazami szacunku,
Piotr Kowalczuk
Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska ds. Polityki Społecznej