Wielki Maraton Czytelniczy, nad którym Honorowy Patronat sprawują Pomorski Kurator Oświaty i Prezydent Miasta Gdańska, to przedsięwzięcie jedyne w swoim rodzaju. Jego głównym celem jest krzewienie idei czytania książek, popularyzowanie czytelnictwa i propagowanie klasyki literackiej.
Konkurs został zainicjowany w 2009 roku przez panią Agatę Markiewicz-Babło (dyrektor SP 82 w Gdańsku), panią Ewę Niechwiedowicz (nauczycielkę I ZS STO w Gdańsku), panią Małgorzatę Niechwiedowicz (nauczycielkę SP nr 27 w Gdańsku) i pana Zbigniewa Walczaka (kierownika Filii Gdańskiej WiMBP). Zainteresowanie przedsięwzięciem, polegającym na comiesięcznym czytaniu wskazanej lektury i rozwiązaniu testu konkursowego z nią związanego, przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów (patrz załącznik --->Maratony- statystyka) .
Pierwsza i druga edycja wydarzenia były adresowane do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych województwa pomorskiego. W roku 2011 do Wielkiego Maratonu Czytelniczego dołączyli uczniowie gimnazjów, a rok później dzieci najmłodsze, uczniowie klas I i II. W tegorocznej edycji konkursu bierze udział także młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych.
Przez siedem lat trwania Wielkiego Maratonu Czytelniczego, którego poziomy zatytułowane są:
uczestnicy przeczytali 110 książek spoza listy lektur obowiązkowych, brali udział w dwudziestu pięciu spotkaniach autorskich (m.in. z prof. Sampem, Anną Czerwińską-Rydel, Krzysztofem Mierzejewskim, Januszem Mamelskim, Andrzejem Perepeczko, Magdaleną Kozłowską, Jackiem Hugo Baderem, Joanną Olech, Barbarą Gawryluk, Marcinem Szczygielskim), jednym nietypowym spotkaniu z bohaterem książki - był to pies Baltic, ten, który płynął na krze, obejrzeli dwa filmy dokumentalne („Razem na biegun”, „ Ekspedycja Wisła”). W latach 2009 - 2015 w Wielkim Maratonie Czytelniczym wzięło udział ponad trzynaście tysięcy pięciuset uczniów.
Organizatorzy szacują, że tegoroczna edycja konkursu, która zakończy się Wielką Galą w dniu 7 czerwca 2016 r. w Europejskim Centrum Solidarności, zainteresowała prawie sześć tysięcy osób.
Wielki Maraton Czytelniczy to przedsięwzięcie, które sprawiło, że odrodziło się zainteresowanie czytelnictwem, ożyły szkolne i miejskie biblioteki, odkurzono bardzo wartościowe, ale zapomniane książki. Maraton jest też inspiracją do wielu innych działań: szkolnych konkursów literackich i plastycznych, spotkań z twórcami literatury, projektów związanych z bohaterami literackimi. Najbardziej wartościowe jest jednak to, że jest to inicjatywa całkowicie społeczna, oddolna, oparta na wolontaryjnej pracy Organizatorów. Wspiera ją rzesza nauczycieli pomorskich szkół i wielu rodziców, a także Biuro Prezydenta ds. Kultury kierowane przez panią dyrektor Annę Czekanowicz- Drążewską.