Zmiana regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gdańska

    Małgorzata Chmiel, 2009-11-15

    Miesiąc temu, Rada Miasta podjęła uchwałę o zamianie tego Regulaminu. Piszę o tym, ponieważ wiele osób się tym interesowało, nawet Rada Osowy organizowała osobne spotkania w tym temacie.

    Generalną zmianą jest wprowadzenie systemu 2-pojemnikowego, czyli dotychczasowy jeden pojemnik na odpady niesegregowane zastąpiony zostanie dwoma pojemnikami (jeden z nich, w zab. 1-rodzinnej, może być tymczasowo workiem):

    • na odpady suche – resztkowe
    • na odpady mokre

    W uchwale ws Regulaminu utrzymania porządku i czystości z  2008 roku kontrowersje budziła likwidacja systemu workowego. Teraz dopuszcza się worki jako pojemnik do jednej z frakcji, ale tylko tymczasowo, przejściowo(do 31 grudnia 2011) i tylko w zabudowie jednorodzinnej. Możliwe jest stosowanie :

    - pojemnika na jedną frakcję (ze względów sanitarnych korzystniej jest, aby frakcja mokra była w pojemnikach)

    oraz

    - worków na drugą frakcję odpadów (do wyboru albo na frakcje sucha albo mokra).

    Tylko tymczasowo, gdyż ma to być „okres próbny”. Jeśli ten system zda egzamin, to termin możliwości stosowania worków  zostanie przedłużony.

    Według uchwalonego harmonogramu wdrażania tego systemu 2-pojemnikowego, zmiana ta będzie obowiązywać w Osowie od 01. kwietnia 2010 (na terenie Osowa, Klukowa, Pirogi, Rębiechowa, Wzgórza Mickiewicza).

    Wybór Osowy, jako rejonu miasta, gdzie rozpocznie się wdrażanie nowego systemu podyktowane było, oprócz wielkości obszaru, jednorodności zabudowy i dobrym dojazdem do składowiska(Obwodnica), przede wszystkim  zainteresowaniem mieszkańców selektywną zbiórką odpadów, co bardzo pochwalam i dziękuję.

    Ponadto zmiana Regulaminu nakłada obowiązek selektywnego gromadzenia zużytych baterii i akumulatorów.

    Dwupojemnikowy system zbiórki odpadów komunalnych w podziale na odpady „mokre-suche” na terenie Gdańska jest możliwy i sensowny dzięki nowobudowanemu ze środków unijnych zakładowi zagospodarowania odpadów przez Zakład Utylizacyjny w Szadółkach.  Pozwoli to Gdańskowi wywiązać się z nałożonych prawem obowiązków.

    Nowy system obowiązywać będzie oczywiście nie tylko właścicieli nieruchomości, ale też spółdzielnie i zarządców nieruchomości.

    Cieszę się, bo  ujednolicenie systemu suche-mokre stworzy szanse na lepsze wyedukowanie Gdańszczan.


    Jak będziemy segregować?

     

    1 pojemnik:

    do brązowego pojemnika (przejściowo może być pojemnik z brązową naklejką) lub brązowego worka (gdy wybierzemy np. poj. na odpady suche resztkowe i worki na odpady mokre) będziemy wrzucać: odpady mokre – tzn. odpady ulegające biodegradacji (rozkładowi przy udziale mikroorganizmów, np. kompostowaniu) takie jak: resztki żywności,fusy po kawie i herbacie,skorupki po jajkach i orzechach, trawa, liście rośliny, ziemia po kwiatach, mokry, zabrudzony żywnością i ziemią papier,drewno,chusteczki higieniczne, zużyte ręczniki papierowe,inne odpady nadające się do kompostowania.

    2 pojemnik

    do pojemnika dowolnego koloru lub worka (jeżeli będziemy mieli tylko jeden pojemnik i przeznaczymy go na odpady mokre) będziemy wrzucać odpady resztkowe tzw. suche pozostałe po wyselekcjonowaniu odpadów mokrych takie jak: metale żelazne i nieżelazne, tekstylia, papier, tworzywa sztuczne, szkło, ceramika, fajans, opakowania wielomateriałowe itp., które nie zostały wydzielone jako odpady opakowaniowe.

    Nadal będą funkcjonowały na terenie miasta zestawy kolorowych pojemników na odpady opakowaniowe tj.: papier, szkło, tworzywa sztuczne. Czyste odpady  papieru, szkła, tworzyw sztucznych będzie można nadal wrzucać do tych pojemników, wysegregowując je z frakcji suchej – resztkowej.

    Jaka będzie częstotliwość opróżniania pojemników i odbioru worków?

    odpady mokre:

    • zabudowa jednorodzinna – nie rzadziej niż 1 raz na 2 tygodnie,
    • zabudowa wielorodzinna – nie rzadziej niż 1 raz na tydzień;

    odpady suche:

    • nie rzadziej niż 1 raz na dwa tygodnie.

     

    Nie będę oczywiście Państwu przedstawiała w artykule wszystkich zapisów uchwały. Chciałam tylko, żebyście Państwo wiedzieli, że nastąpiły zmiany. Gdybyście Państwo mieli bardziej szczegółowe pytania, proszę o nie na mój adres mailowy: m.chmiel@gdansk.gda.pl

     

    Z poważaniem

    Małgorzata Chmiel, radna

    « wróć | wersja do wydruku | odsłon: 2414

    Polecamy

     

     

     

     

     

     

    Wsparcie prawne portalu:


     

    Osowianin Roku

     

    Nieodpłatne poradnictwo
    w Gdańsku


     

     


     Plan spotkań z kulturą Pomorza