Krótka historia Trasy Lęborskiej
2009-01-10
TRASA LĘBORSKA, zwana też DROGĄ - TRASĄ KASZUBSKĄ, zaplanowana jako część korytarza tranzytowego VIA HANSEATICA, łączącego północne Niemcy z Obwodem Kaliningradzkim, ma przebiegać między Lęborkiem a Trójmiastem.
Jednak zaplanowanie przebiegu tej drogi napotyka wiele trudności, gdyż rejony, przez które ma przebiegać są zamieszkane - wybudowano wiele osiedli o charakterze kameralnym - bądź są to rejony parków krajobrazowych, chronionych przed tego typu inwestycjami. I można powiedzieć: im bliżej Trójmiasta, tym gęstsza zabudowa, tym trudniej znaleźć "wolne miejsce" na mapie do poprowadzenia kolorowej linii tak, aby zyskać akceptację pobliskich mieszkańców i nie wywołać fali protestów.
Jak to z TL było, czyli krótka historia mnogości wariantów:
(w odniesieniu do Osowy)
- Sierpień 2003 - pierwsza publikacja na portalu dotycząca planowanej Trasy Lęborskiej.
- Pierwszy wariant lansuje północny przebieg TL: przez Kukawkę oraz równolegle do ulicy Komandorskiej na pograniczu lasu i włącza się w obwodnicę w Węźle Wysoka. Dalej ruch ma odbywać się dwupasmową Spacerową do leśniczówki, tunelem pod Pachołkiem i Drogą Zieloną aż do portu.
- Pojawiają się protesty.
- Kwiecień 2004 - ówczesna Rada Osiedla nie popiera protestów mieszkańców dzielnicy.
- Do dyskusji włączają się radni miejscy: Małgorzata Chmiel i Janusz Kasprowicz - Osowa jest podzielona na zwolenników i przeciwników TL.
- Maj 2004 - rozpoczynają się liczne spotkania z władzami różnego szczebla, przedstawicielami biur projektowych. Nastepuje okres "odbijania piłeczki" - zarzuty vs.odpowiedzi.
- Czerwiec 2004 - przełom: Marek Biernacki, wicemarszałek województwa, popiera stanowiskoosowian przeciwnych budowie TL.
- Coraz więcej osób zwraca uwagę, że kwestia przebiegu TL nie jest jedynie problemem osowian.
- Sprawa TL wraca spod obrad Rady Miasta do komisji.
- Część radnych miejskich popiera protest przeciwko proponowanemu przebiegowi TL.
- Sierpień 2004 - budowie TL przeciwstawiają się również mieszkańcy Chwaszczyna, przez które dodatkowo ma przebiegać tzw. obwodnica Chwaszczyna - powstaje portal chwaszczyno.com
- Październik 2004 - wystąpienie przedstawiciela mieszkańców dzielnicy przeciwnych budowie TL w Radzie Miasta.
- Przeciwko planowanemu przebiegowi protestują mieszkańcy Banina, Dąbrowy, Miszewka i Miszewa.
- "Analiza warunków dla realizacji Projektu Trasy Lęborskiej" opracowana przez Fundację Rozwoju Inżynierii Lądowej w Gdańsku na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego potwierdza, że: "Trasa może też wywołać skutki społeczne. Do najpoważniejszego należy konflikt jaki może zaistnieć w dzielnicy Gdanska Osowa, narażonej na znaczne oddziaływania negatywne różnego charakteru, a inwestorem."
- Listopad 2004 - TVP Gdańsk emituje program "Kość niezgody" z udziałem przedstawicieli protestujących mieskzańców i wiceprezydenta Gdańska, Wiesława Bielawskiego.
- Dziennik Bałtycki publikuje wywiad z mieszkańcem Chwaszczyna, przeciwnikiem TL, dr Markiem Szczepańcem - pojawia się koncepcja alternatywna, tzw. wielkiej obwodnicy Trójmiasta.
- Styczeń 2006 - reaktywacja sprawy TL -tym razem na trasie: Bojano - Osowa.
- Październik 2006 - seria konsultacji społecznych, również w Osowie. Wszędzie nowe rozwiązania spotykają się ze sprzeciwem społecznym.
- Grudzień 2006 - publikacja wyników ankiety przeprowadzonej przez GDDKiA.
- Marzec 2007 - nowa koncepcja włączenia TL w obwodnicę - w Wielkim Kacku; wydaje się, że tasprawa nie dotyczy już Osowy.
- Kwiecień 2007 - do protestu przeciwko TL włączają się mieszkańcy Dobrzewina, Karczemek i Bojana.
- Listopad 2007 - gościem sesji Rady Osiedla Osowa jest marszałek senatu, Bogdan Borusewicz, który sugeruje, że poprze starania, aby TL "wpadała" w obwodnicę w okolicy Rusocina.
- Styczeń 2008 - "Trasa Kaszubska bez Osowej".
- Sierpień 2008 - Trasa Lęborska jako rekonpensata za tarczę antyrakietową; pojawiają się nowe koncepcje włączenia jej w obwodnicę: w Matarni lub w Owczarni.
- Styczeń 2009 - TL znów w Osowie...