Stanowisko RO OSOWA w sprawie Trasy Nowa Lęborska
Maciej Przybylski, 2004-05-01
Rady Osiedla Osowa , po dyskusji w trakcie VIII Sesji RO w dniu 22.04.02 przyjmuje następujące stanowisko w sprawie Trasy Nowa Lęborska
1.Rada Osiedla stwierdza , że mieszkańcy Osowy mieli możliwość zgłaszania zarzutów i protestów do Projektu planu zagospodarowania przestrzennego dotyczącego Trasy Nowa Lęborska. Z prawa tego skorzystało 21 mieszkańców składających zarzuty ( właścicieli działek na których planowana jest Trasa), 45 mieszkańców składających protesty dotyczące zbyt bliskiego sąsiedztwa ich domów i planowanej trasy i 122 osoby protestujące przeciw zajęciu części działki, na której znajduje się boisko służące Klubowi Olimpia. Przyszła trasa zajęłaby ok. 30% powierzchni tej działki.
2. Rada Osiedla nie będzie zajmować stanowiska wyrażającego sprzeciw budowie Trasy Lęborskiej. Jednak RO chce umożliwić dwu-trzyosobowej reprezentacji protestujących, udział w posiedzeniu Komisji Rozwoju Przestrzennego RM , oraz uzyskać dla przedstawicieli prawo głosu na tym posiedzeniu. Rada Osiedla nie uważa , że przyjęcie planu przez Radę Miasta jest już przesądzone .
Rada Osiedla nie ma możliwości wpływania na program jak i terminy obrad Komisji RM , która pracuje zgodnie z własnym Regulaminem . Według rozeznania członków Zarządu Osiedla, nie został ustalony termin prac Komisji RM nad planem zagospodarowania przestrzennego Trasa Nowa Lęborska z uwagi na konieczność wcześniejszego spełnienia wszystkich wymogów formalnych.
3. W roku 1993 uchwalono plan zagospodarowania przestrzennego dla ulicy Nowa Reja , który przestał obowiązywać w roku 2003. Dlatego Gdańsk w porozumieniu z Gdynią i Żukowem przystąpił do przygotowania kolejnego planu – nazwanego Trasa Nowa Lęborska..
Plan ten różni się od poprzedniego innym przebiegiem drogi w lesie (las należy do Gdyni) i na działce znajdującej się na zapleczu Castoramy ( także Gdynia). Na terenie Kukawki Trasa przebiega prawie tak samo, jak poprzednio Nowa Reja. Różnica ( ok. 50 m) ma miejsce tylko na granicy lasu i Kukawki.
4. Rada Osiedla , w przypadku ewentualnego przystąpienia przez GDDiA do projektowania i realizacji Trasy, będzie rzecznikiem mieszkańców w celu zastosowania takich środków technicznych, które zminimalizują uciążliwości związane z przebiegiem i eksploatacją Nowej Lęborskiej.
Rada Osiedla chce zwrócić uwagę także na korzyści mieszkańców Osowy, wynikające z realizacji Trasy Nowa Lęborska. Będą to usunięcie coraz większego ruchu tranzytowego z Osiedla , oraz przebudowa Spacerowej w ulicę dwupasmową .
5. Mamy świadomość , że przy najlepszych naszych rozeznaniu i chęciach RO swoimi decyzjami może nie zadowolić wszystkich mieszkańców Osowy . Niestety, budowa drogi, powstanie nowej linii autobusowej, budowa progów spowalniających, czy nawet próba wysprzątania Osowy znajdują swoich oponentów. Dotyczy to także przypadku budowy Trasy Nowa Lęborska. Wiemy jak trudno jest zrezygnować z przyzwyczajeń i zaakceptować zmiany , które mogą pozbawić nas pewnych wygód. Czasem jest to jednak konieczne dla dobra ogółu.
6. Budowa Trasy Nowa Lęborska wydaje się być bardzo odległa w czasie . Według informacji uzyskanych w Biurze Rozwoju Gdańska jest to perspektywa 10 lat lub jeszcze później.
Rada Osiedla wyraża nadzieję , że dzisiejsze zaangażowanie w protest, zainicjuje aktywność społeczną w Osowie , tak bardzo potrzebną dla zrealizowania kilku ważnych spraw dla dobra wspólnego, także dla poprawy wizerunku i wygodniejszego życia w Osiedlu. O taką postawę , o taką aktywność bardzo Państwa prosimy.
Stanowisko to zostało przegłosowane . Ośmiu radnych było za przyjęciem , jeden był przeciwny i jedna z radnych wstrzymała się od głosu.