[x] Zamknij

Osowskie unihokeistki wicemistrzyniami Europy!

Piotr Ludwichowski, 2017-10-24

Ogromnym sukcesem INTERPLASTIC  Olimpii Osowa Gdańsk zakończyła się wyprawa na Litwę, gdzie w miejscowości Valmiera odbyła się kolejna edycja Pucharu Europy Eurofloorball Cup 2017.

W dniach 17 – 21 października najsilniejsze drużyny klubowe z Europy rywalizowały o miano najlepszej. Z racji wysokiego współczynnika punktowego naliczanego przez Międzynarodową Federację Unihokeja IFF zespoły kobiece z Polski nie muszą przebijać się przez eliminacje i od razu startują w turnieju głównym. Tak więc już sam udział w imprezie tej rangi jest wielkim wyróżnieniem i wyzwaniem.

Zawsze staruje w niej 6 drużyn męskich i 6 żeńskich. Trafiliśmy do grupy B razem z Mistrzem Hiszpanii CDE Valle oraz Łotwy Rubene. Pierwszy pojedynek z klubem z Madrytu wygraliśmy 5 : 1. W kolejnym musieliśmy uznać wyższość Łotyszek, które pokonały nas wysoko 6:1. Tym samym na drodze do wielkiego finału stanęły nam Rosjanki, które w swojej grupie zajęły pierwsze miejsce, aplikując rywalkom 25 bramek, tracąc tylko 5! Te wyniki,  gra Rosjanek oraz świadomość, że nigdy dotąd nie przegrały meczu w rozgrywkach EFC sprawiły, że były zdecydowanym faworytem naszego pojedynku. Porażka oznaczałaby mega sensację. Do meczu podeszliśmy bardzo skoncentrowani, zmotywowani i z wiarą w zwycięstwo. Zaczęliśmy wyśmienicie i po 6 minutach prowadziliśmy 2 : 0. Niestety jeszcze w pierwszej tercji Nauka wyrównała i spotkanie „zaczęło” się jakby od nowa. W drugiej odsłonie ponownie wyszliśmy na dwubramkowe prowadzenie, najpierw 4 : 2, a potem 5 : 3. Niestety na początku trzeciej tercji rywalki zdobyły 4 bramkę i zamknęły nas na połowie. Udało się powstrzymać ich ataki i wyprowadzić zabójczą kontrę zakończoną golem Malwiny Zagórskiej. W ostatniej minucie spotkania „postawiliśmy kropkę na i” zdobywając 7 bramkę, pokonując ekipę z Rosji 7 : 4. Tym samym jako pierwszy polski klub awansowaliśmy do finału Pucharu Europy!!!

Tam czekały na nas Słowaczki, które po dramatycznym meczu półfinałowym pokonały Łotyszki z Rubene. Spotkanie finałowe było bardzo zacięte i dostarczyło kibicom z Polski wiele emocji. W pierwszej tercji żadnej z ekip nie udało się zdobyć bramki, choć Słowaczki miały rzut karny. Na początku drugiej części spotkania przeciwniczki wyszły na prowadzenie, ale w samej końcówce do wyrównania doprowadziła Weronika Noga. W trzeciej tercji walka toczyła się o każdy centymetr boiska. Byliśmy bardzo bliscy wyjścia na prowadzenie po strzale Weroniki Grądzkiej, ale niestety piłka odbiła się od słupka. Ta sytuacja oraz  nałożenie kary 5-minutowej  dla naszej zawodniczki okazało się znamienne dla losów spotkania. Na nasze nieszczęście rywalki wykorzystały grę w przewadze i wyszły na prowadzenie 2 : 1. Próbowaliśmy odrobić straty i wyrównać, ale zabrakło siły, skuteczności i zwykłego szczęścia. Po spotkaniu pozostał duży niedosyt i świadomość, że byliśmy tak blisko. Niemniej bardzo się cieszymy z historycznego sukcesu oraz faktu, że do drużyny All Stars wybrano aż trzy nasz zawodniczki: