[x] Zamknij

Interplastic Olimpia Osowa Gdańsk na III miejscu w Pucharze Europy!

Piotr Ludwichowski, 2016-10-11

Zakończyła się międzynarodowa przygoda unihokeistek z Gdańska. Był to najlepszy w historii występ polskiej drużyny w pucharach Europy, zajęliśmy III miejsce, ale pozostał duży niedosyt.

Do Niemiec pojechaliśmy bardzo młodą drużyną wspartą kilkoma doświadczonymi zawodniczkami. Można by rzec, mieszanka młodości i doświadczenia. Z różnych powodów nie pojechały z nami podstawowe zawodniczki ubiegłego sezonu: Julia Jurkowska, Ania Chomnicka oraz kapitan Mariola Szarmach. Tym samym pierwszą bramkarką została Dominika Marzec, a jej zmienniczką 16 - letnia Patrycja Bernacka.

W swoim pierwszym meczu przeciwko najbardziej utytułowanej drużynie z Norwegii pokazaliśmy świetny unihokej. Sveiva to zespół, który kilkakrotnie występował w Champion Cup, czyli turnieju sześciu najlepszych klubów na świecie! Nasze wcześniejsze spotkania z nimi zawsze kończyły się wysokimi porażkami. Tym razem było zupełnie inaczej. Przez większą część meczu prowadziliśmy. Mądra, szczelna obrona i szybkie ataki spowodowały, że to Olimpia prowadziła 3:1. Norweżki łatwo jednak nie odpuszczały i doprowadziły do wyniku 3:3. Kiedy wydawało się, że będą rzuty karne na 2 sekundy przed końcem meczu przeciwniczka oddała  tzw. strzał życia. Pozostał duży niedosyt, gdyż wielka sensacja z naszym udziałem była na wyciągnięcie ręki.

Drugie spotkanie w grupie miało zadecydować, kto awansuje do półfinałów, a kto zagra o V miejsce. Pomimo wielu obaw nasze zawodniczki pokazały klasę i zdecydowanie wygrały 6:2. Przeciwniczki przed sezonem dokonały aż 10 transferów, jednak to było za mało na świetnie grające gdańszczanki. Niestety w tym pojedynku groźnej kontuzji uległa Ania Szychta, co było sporym osłabieniem naszej drużyny.

W meczu o finał przyszło nam zmierzyć się z gospodyniami. Tym razem sprawdziło się powiedzenie, że "ściany pomagają gospodarzom". Pierwsza tercja w naszym wykonaniu była słaba, graliśmy zbyt wolno i asekuracyjnie. Niemki wykorzystały dwa błędy naszej obrony i wyszły na dwubramkowe prowadzenie. Po stracie drugiego gola wyszliśmy mocno do przodu, co spowodowało ogromne zamieszanie w zespole Weissenfels. Osiągnęliśmy ogromną przewagę i co rusz dochodziliśmy do świetnych okazji do zdobycia kontaktowej bramki, jednak sztuka ta udało się dopiero Marcie Chudyszewicz podczas gry w przewadze. Już w drugiej tercji powinniśmy wyrównać, ale w kilku sytuacjach zabrakło nam zwykłego szczęścia. W trzeciej tercji było podobnie. To my z ogromną determinacją atakowaliśmy a zespół przeciwny ograniczał się do obrony. Ponownie wiele razy uśmiechnął się do nich los, a piłeczka po naszych strzałach odbijała się od słupków i poprzeczki. W tej odsłonie udało nam się zdobyć dwie bramki, które dały nam remis 3-3. Po 60 minutach gry potrzebna była dogrywka. Również w tej części spotkania zdominowaliśmy rywalki, które mogą mówić o ogromnym szczęściu, że nie straciły bramki, a w jednej sytuacji sędziowie powinni podyktować rzut karny dla nas. Niestety tak się nie stało i o awansie do finału miały zadecydować rzuty karne. Te - jak wiadomo - są loterią.

Niestety przegraliśmy i to Niemki zagrały w finale a nam została świadomość, że byliśmy tak blisko. Jednak oprócz dużego smutku czuliśmy wielką dumę, że drużyna pokazała charakter i pomimo tak młodego składu i kontuzji zagrała trzy mecze na bardzo wysokim poziomie.

Ani Szychcie życzymy szybkiego powrotu do zdrowia a kibicom dziękujemy za wsparcie i pozytywne komentarze!!!

INTERPLASTIC Olimpia Osowa Gdańsk: Dominika Marzec, Patrycja Bernacka, Hania Samson, Oliwia Ryszewska, Jagoda Wieczorek, Monika Kraus, Ola Szychta, Ania Szychta, Laura Łącka, Karolina Damps, Ania Raczkowska, Weronika Grądzka, Marta Chudyszewicz, Maja Stenka, Ewelina Nowaczyk, Ania Romanowska.